2024. szeptember 15., vasárnap

Bemutatkoztak az Udvari Mutatványosok

Ötödízben szervezett bábtábort a topolyai művelődési ház

Július 11-e és 16-a között Topolyán 47 gyermek és fiatal udvari mutatványosnak állt, és a helyi művelődési ház ötödik alkalommal szervezett bábtáborának zárórendezvényeként színre vitt előadásokban hagyományos vásári bábjáték és mozgásszínházi elemeket tartalmazó kortárs színdarab formájában bemutatták a táborban tanultakat.

A Csodaország című darab bemutatója (Szabó Anikó)

A Csodaország című darab bemutatója (Szabó Anikó)

Kokrehel József és a művelődési ház munkatársa, Crnkovity Edit foglalkozásvezetők 21 fős csoportjukkal az európai tradicionális bábjátékból mutattak be ízelítőt. Az Órajáték avagy Hétpróbás Nagyokos János története című darab, melynek szerzője Kovács Ildikó, Pályi János és Veres András, a hagyományos vásári bábjáték elemeit viselte magán. A színpadon a hagyományos magyar vásári bábjátszás egyik meghatározó alakja, Hétpróbás Nagyokos János és társai kézi bábokként ,,elevenedtek meg” és hívták fel a figyelmet a Hétpróbás titkára, a megpróbáltatásokkal, kihívásokkal teli élet szépségeire, mulandóságára.

Crnkovity Gabriella és Beck Izabella foglalkozásvezetők irányításával a 26 fős csoport Csodaország címmel egy keresztmetszetet adott közre az Alíz Csodaországban, az Alíz kalandjai Csodaországban és A tükör másik oldalán című Lewis Carroll-művekből és abból az 1951-ben készült rajzfilmből, amelyet a klasszikus műalkotás ihletett.

– Mivel a tavalyi táborban szöveg nélküli jeleneteket dolgoztunk ki, és csak a mozgásra koncentráltunk, úgy határoztam, az idén megpróbálkozunk szöveggel is dolgozni, párbeszédes formában. Bár tudom, hogy hat nap elég kevés ahhoz, hogy beérjen egy szöveg, mégis úgy gondolom, érdemes belefogni, dolgozni a beszéden. Az Alíz Csodaországban című kötet, valamint az annak alapján készült rajzfilm felhasználásával készítettem egy szövegkönyvet. Tudtam, hogy kb. 25 fős csoportra számíthatok, ezért úgy állítottam össze a jeleneteket, hogy mindenkinek jusson egy érdekes karakter, melynek a megformálásán dolgozhatunk. Ezek a karakterek többnyire állatok vagy egyéb, kissé groteszk lények. A szerepeken úgy dolgoztunk, hogy a táborlakók megpróbálták az állatok jellegzetes tulajdonságait emberként megjeleníteni. A feladat nem voltak könnyű, de a gyerekek hősiesen birkóztak velük. Nagyon nagy segítségemre volt Beck Izabella, aki pedagógusként végig segítette a munkát, a szünetekben és lazításként kreatív játékokat tanított a gyerekeknek, továbbá segítségükre volt a szövegek elsajátításában – osztotta meg lapunkkal Crnkovity Gabriella színművész.

A tábor rendezését a Szekeres László Alapítvány támogatta a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. által.