2024. augusztus 12., hétfő

Álló és mozgóképek fesztiválja

A hétvégén szervezték meg a negyedik Origo Open Festet

Az első Origo Open Festet négy évvel ezelőtt azzal a céllal szervezték meg, hogy egy kis urbánus kultúrát csempésszenek városunkba. Ez a célkitűzés azóta sem változott, és az évente megrendezésre kerülő fesztivál ideje alatt szeretnének kicsiket és nagyokat is bevonni az aktivitásokba, vagyis mindazokat, akik még itt vannak, ahogy a rendezvény mottója is hirdeti. A hétvégén megrendezett eseményt igyekeztek az eddigi években jól bevált program szerint felépíteni, de természetesen újításokra is sor került; a kísérletezés amúgy sem áll távol a szervezőktől.

Az Egri Jószef Filmpályázat eredményhirdetése – A zsűri, a szervezők és a díjazottak (Zabos Zsolt felvétele)

Az Egri Jószef Filmpályázat eredményhirdetése – A zsűri, a szervezők és a díjazottak (Zabos Zsolt felvétele)

A fesztivál gerincét továbbra is a szabadtéri mozi képezte, amely péntektől vasárnapig három estén keresztül várta a látogatókat. Ezúttal két magyar és két izraeli filmet tekinthettek meg az érdeklődők. A pénteken bemutatott Puskás Hungary című alkotással a közelmúltban véget ért labdarúgó Európa bajnokság hangulatára utaltak vissza, míg a szombati Szabadság, szerelem című filmmel az 56-os forradalomra emlékeztek a szervezők. Izrael szerbiai nagykövetségének támogatásával pedig vasárnap A restaurátor és A zenekar látogatása című filmet mutatták be. Mindezek mellett egy újítást is bevezettek az idei programba, ugyanis a Film-Múzeum civil szervezet által meghirdetett 5. Egri Jószef Nemzetközi Ifjúsági Filmpályázat eredményhirdetésére a fesztivál nyitónapján, pénteken került sor, és a szabadtéri moziban a díjazott, valamint a zsűri által beválogatott alkotásokat is megtekinthették az érdeklődők, így az első helyezett Körmöci Norbert, a második helyezett Gazsó Orsolya, a harmadik Szvitlik Szebasztián, valamint a különdíjas Eranyak Oganova kisfilmje mellett több szerbiai és magyarországi alkotó művét.

Az Origo Open Fest egyik programpontjaként a kezdetektől képzőművészeti kiállítást is szerveznek. Az idei évben ezt egy magasabb szintre emelték a szervezők, és az alkotóknak a fesztivált megelőzően egy művésztelepet szerveztek Origo Art Colony elnevezéssel. Ez idő alatt a fiatal topolyai és Topolya környéki alkotók különböző technikával dolgoztak, és az itt készült alkotásokból nyílt kiállítás a Művelődési Házban. A tárlatban az installációk is hangsúlyos szerephez jutottak. Az alkotások a hagyományok újragondolásán alapultak, így többek között a Topolyára korábban jellemző napsugaras homlokzat is megjelent. A fesztivál keretein belül a tavalyi évben rendeztek először képregény-kiállítást, amelyre az idén is sor került. Ezúttal Pavle Zelić, a szerb irodalmi és történelmi személyiségekből álló Dardanelli társaság című képregénysorozat kiötlője mutatkozott be. A Juhász Erzsébet Könyvtár padlástermében megrendezett eseményen megismerkedhettünk a társaság hőseivel, eredetével, és azt is megtudtuk, hogy a rajzoló, Dragan Paunović három évig dolgozott a sorozat második kötetén. Emellett a System Comics kiadó egyéb kiadványaival is találkozhatott a közönség.

A fentebb említett események mellett csakúgy mint az eddigi években természetesen idén is megrendezték a Conqueror of the Nord elnevezésű extrémsport versenyt, de vasárnap egy családi délutánra is sor került, ahol különböző játékokat, dobokat próbálhattak ki a legkisebbek, de a helybeli Prizorgo Állatvédő Egyesület is igyekezett népszerűsíteni az állatok örökbefogadását, és felhívni a figyelmet a felelősségteljes állattartásra.