A topolyai helyi önkormányzat több tanácstagját is bemutattuk már. A legtöbbjük neve minden bizonnyal ismerősen csengett olvasóinknak. Ezúttal azonban egy kevésbé ismert, fiatal tanácsost, Jelena Kabićot mutatunk be, aki nyár óta a nemzetközi együttműködési tárca vezetője. Kabić Zomborban született, az általános iskolai és középiskolai tanulmányait Topolyán végezte el, utóbbit a Sinkovics József Műszaki Középiskola gépésztechnikus szakán, és szintén a városban szerzett felsőfokú végzettséget, mint általános mezőgazdasági mérnök. Politikával 2012 óta foglalkozik, és a kezdetektől a Szerbiai Szociáldemokrata Párt tagja.
– Azért döntöttem úgy, hogy politikával kezdek foglalkozni, mert látom, hogyan működik a világ, és érzem, hogy változtatni kell, és úgy gondoltam, hogy a változtatásból nekem is ki kell vennem a részemet. Elsősorban Topolyára koncentrálok, mivel itt élek, de természetesen azt is figyelemmel kísérem, hogy az országban milyen a helyzet. Már korábban is láttam, hogy a fiatalok elégedetlenek, hogy elhagyják az országot, és azt is tudom, hogy okkal elégedetlenek. Lehet, hogy fiatal vagyok és nem sokan ismernek, de úgy gondolom, hogy ez nem hátrány, sokkal inkább ez a legnagyobb erősségem. Azért harcolok, hogy a dolgok kedvezően változzanak, a saját generációmért elsősorban, hogy lássák, itt is vannak lehetőségek, összefogással sokat elérhetünk – nyilatkozta Kabić, aki elmondta azt is, hogy az eddigiek során pártja ifjúsági tagozatát vezette, akikkel több humanitárius akciót, rendezvényt szerveztek, és az egyetem elvégzése után döntött úgy, hogy komolyabban belevág a politikába.
A nemzetközi és régióközi kapcsolatok terén szerzett néhány hónapos tapasztalatairól így nyilatkozott lapunknak:
– Kezdetben a testvérvárosokkal kellett felvenni a kapcsolatot, amire a közelmúltban megrendezett díszülés kiváló alkalmat nyújtott. A legfontosabb, hogy Topolya minden téren fejlődjön, hogy fel tudjon valamit ajánlani. A legkönnyebb találni egy olyan várost, vagy községet, amely nekünk tetszik, de először azon kell dolgoznunk, hogy valamit fel tudjunk mutatni. Olyan községgé kell válnunk, amelyet szívesen megkeresnek mások. A kapcsolatot tehát felvettük ezekkel a városokkal, de újakon is dolgozunk, Moszkva érdekesnek tűnik, de hogy mi lesz belőle, majd meglátjuk, én reménykedek egy bizonyos szintű együttműködésben – mondta, majd hozzátette, hogy a testvérvárosi kapcsolatokkal az a gond, hogy ugyanazon a szinten maradtak, mint évekkel korábban, ezzel a kérdéssel nem sokat foglalkoztak, és a nemzetközi kapcsolatokban nem arra fókuszáltak, amiről ennek szólnia kellene. Igazi együttműködésre van szükség, és a gazdasági kérdésekre is nagy hangsúlyt kell fektetni. Nemzetközi projektumok léteznek, és ezek több területet érintenek, sportot, egészségügyet, szociális ügyeket, az ifjúságot.
Kérdésünkre, hogy Topolya mit tud felajánlani, Kabić kifejtette:
– Topolya sok mindent fel tud ajánlani, elsősorban a mezőgazdaság terén, de a gazdaság terén is vannak lehetőségeink, a turizmusról nem is beszélve. Sok község, amelyiknek nincs semmiféle természet adta lehetősége, mesterségesen, erővel teremti meg azokat, míg nekünk csak ki kellene ezeket használnunk. Tudom, hogy erről generációk óta beszélnek, de úgy érzem, elérkezett az idő, hogy tényleg éljünk a lehetőségeinkkel.
A konkrét tervekkel kapcsolatban kifejtette:
– A belgrádi gazdasági kamara rendszeresen szervez különböző szemináriumokat, ahol volt alkalmam találkozni olaszországi, franciaországi üzletemberekkel, akik elmondták, ők hogyan dolgoznak, náluk hogyan működnek a dolgok, a különböző területek hogyan támogatják egymást. A kapcsolatok megvannak különböző befektetőkkel, és az új költségvetési évben új projektekkel indulhatunk.