A Magyar Ifjúsági Konferencia (MIK) szervezésében a hétvégén Topolyán képzést tartottak, amelyen a zömében vajdasági szervezetek mellett erdélyi ifjúsági egyesületek képviselői is részt vettek.
A képzés központi témája a kisközösségek szervezése volt. A program a vendégek péntek késő délutáni érkezésével kezdődött, majd szombaton egész nap foglalkozásokon vettek részt, illetve előadásokat hallgattak, amelyek során a résztvevők személyes kapcsolatokat alakíthattak ki, hisz ezeknek a képzéseknek az egyik legfontosabb elemük az egymás tapasztalataiból való tanulás. A megnyitón a házigazda nevében Szabolcski Szabolcs, a Vajdasági Magyar Szövetség Ifjúsági Fórumának képviselője, valamint Krekuska Róbert, a MIK titkára köszöntötte az egybegyűlteket. Lapunk kérésére Krekuska Róbert ismertette a kezdeményezést:
– A MIK-et 1999-ben alapították meg. Akkor nem formális keretek között jött létre, és az a célja a mai napig, hogy a magyar fiatalok legmagasabb egyeztető fórumát hozza létre Magyarország területén, illetve az azon kívüli ifjúsági szervezetek és a mindenkori magyar kormány között. A MIK tíz régiót határozott meg, amelyek közül az egyik Magyarországot, a többi pedig az elcsatolt területeket, illetve a nyugati diaszpórát foglalja magába. A konferenciáink egyik funkciója, hogy a fiatalok találkozzanak egymással a régiókon belül, ezen a mai eseményen is minden helyi tagszervezetünk képviselője jelen van. A MIK két konferenciát szervez évente, az elsőt tavasszal, ami mindig a magyar országhatáron kívül van, a másodikat ősszel Magyarországon. Ezeken a konferenciákon a régiókban felmerült és összegyűjtött kérdéseket beszélünk meg. Ez azért fontos, mert az ott született eredmények, kérések azután becsatornázásra kerülnek a magyar ifjúságpolitikába, és ezáltal el tudunk érni olyan eredményeket, amik nekünk, magyar fiataloknak fontosak. 2015 óta a MIK-nek képzései is vannak, szintén évente két alkalommal. Igyekszünk minden évben más-más régióban megszervezni ezeket a képzéseket, hogy mindenkinek lehetősége legyen hozzájutni ezekhez a tematikákhoz. Az első években a forrásteremtés, pályázatírás, projektmenedzselés tematikájával, valamint a közösségépítéssel, ifjúsági közösségek megtartásával, működtetésével és egy szervezet életében szükséges csapatdinamikai teendőkkel foglalkozunk – nyilatkozta Krekuska. A topolyai rendezvényen az utóbbi tematikával ismerkedhettek a résztvevők.
Turcsik Ferenc volt az esemény trénere, motivátora, Krekuska Róbert pedig az előadásokat tartotta, amelyeken sor került különböző fogalmak tisztázására, például: mit jelent egy közösség, hogyan alakulnak ki a közösségek, de szó esett az ifjúsági csoportosulások szerepéről és arról is, hogyan viszonyulnak a döntéshozók egy-egy szervezethez. A program a vasárnap délelőtti értékeléssel ért véget.