2024. szeptember 14., szombat

Idő, pénz, szeretet

Előadás a felelősségteljes kutyatartásról

A minap a topolyai Juhász Erzsébet Könyvtárban a felelősségteljes kutyatartásról hallgathattak előadást az érdeklődők, amelyet Kósa Tamás, a helybeli Prizorgo Állatvédő Egyesület aktivistája tartott meg.

Kósa Tamás, a Prizorgo Állatvédő Egyesület aktivistája (Benedek Miklós felvétele)

Kósa Tamás, a Prizorgo Állatvédő Egyesület aktivistája (Benedek Miklós felvétele)

Kósa bevezetőjében beszélt a kutyák szükségleteiről, külön kiemelve a megfelelő táplálék fontosságát, és hangsúlyozva, hogy a konyhai hulladék nem képez teljes értékű tápanyagot házi kedvenceinknek, sőt például a vöröshagyma, a kakaó, az aszalt szőlő, és az emberi fogyasztásra szánt szalámi kifejezetten káros rájuk nézve. Ugyanakkor az is szóba került, hogy fontos a kényelmes, jól szigetelt házikó, a rendszeres szőr-, fül- és körömápolás, valamint a rendszeres állatorvosi ellátás, és a kötelező védőoltások. Mindezek mellett a kutyák esetében olyannyira fontos az ember jelenléte, hogy egyes országokban már az is állatkínzásnak számít, ha a csahost öt órára egyedül hagyják. Kósa azt is kifejtette, hogy a kutyatartáshoz három dolog szükségeltetik: szeretet, idő és pénz.

Kósa előadásában azt is elmondta, hogy felmérések szerint világszerte hétszer annyi kutya születik, mint ember, és egy pár kutyának hat év alatt több ezer utódja lehet. Éppen ezért, hacsak nem szeretnénk szaporítani az állományunkat, elengedhetetlenül fontos az ivartalanítás, amely egy egyszerű rutinműtéttel elvégezhető. Ezzel bizonyos betegségeket is meg tudunk előzni.

Az előadás során szó esett arról is, hogy a törvények szerint a helyi önkormányzatok kötelesek megoldani a kóbor kutyák problémáját, és állatmenhelyeket működtetni. Civil szervezetek és volontőrök is részt vehetnek ebben a munkában, de az elsődleges felelősség az önkormányzatokat terheli. Kósa a rendelkezésére bocsátott adatokból megállapította, hogy községünk két év lefolyása alatt mintegy hárommillió dinárt fizetett ki kártérítés gyanánt olyan személyeknek, akiket kóbor kutyák haraptak meg. Az aktivista véleménye szerint ezt a pénzt inkább kellene a megelőzésre fordítani, mint utólag ily módon üríteni a kasszát, nem is beszélve arról, hogy ezek a kifizetések nem oldanak meg semmit.

Kósa Tamástól emellett többek között arról is hallhattunk, hogy egy-egy kutya örökbefogadásával két állaton is segítünk, azon, amelyik hozzánk kerül, illetve azon, amelyet a helyére be tudnak fogadni a menhelyre. Az aktivista több pozitív példáról is beszámolt, de mint mondta, az általuk működtetett menhelyen továbbra is több száz állat várja új, felelősségteljes gazdáját.