2024. szeptember 14., szombat

Állati tetemek az udvaron

A fehérjefeldolgozó nem szállít Topolyáról – A helyi vezetés igyekszik megoldást találni a problémára

Az érvényben lévő törvények értelmében az elpusztult állati tetemeket nem szabad elásni, sem pedig állati táplálékként hasznosítani, hanem az erre a célra alkalmas üzemekben kell őket megsemmisíteni. A zombori Proteinka fehérjefeldolgozó üzem igazgatóbizottságának 2016. november 9-én megtartott ülésén az a határozat született, hogy a vállalat a fenti dátum után a Topolya község területén lévő magángazdaságokból nem szállítja el a tetemeket; az állattenyésztőknek saját költségükön, saját szervezésben kell elszállítaniuk a dögöket, hogy ott megsemmisítsék. Viszont a törvény azt is előírja, hogy az elpusztult állatokat egészségügyi-higiéniai okokból nem szabad kivinni a gazdaság területéről, így a gazdák nem tudnak mit kezdeni a tetemekkel.

Az elhullott háziállatok Zenatgunarason, a Hatala gazdaság udvarán (Benedek Miklós felvétele)

Az elhullott háziállatok Zenatgunarason, a Hatala gazdaság udvarán (Benedek Miklós felvétele)

A zentagunarasi Hatala Róbert a gazdaságában 43 szarvasmarhát nevel. Elsősorban a tejet értékesítik, jelenleg 22 fejőstehenük van. Egy ekkora gazdaságban természetes, hogy időnként egy-egy gyengébb állat elpusztul. Ez történt a múlt év végén is:

– December 2-án elhullott egy bikaborjúnk, és ezt akkor jelentettük az állatorvosnak, aki a vizsgálatot követően kiállította a papírokat, hogy nem fertőző betegségről van szó. Ezt követően a községnek is továbbították az információkat, ők jelentették a zomboriaknak, hogy a tetemet el kellene szállítani. Viszont a Proteinka most már nem hajlandó kijönni a kistermelőkhöz, hanem az elhullott jószágot össze kellene gyűjteni egy gyűjtőhelyen. Ehhez azonban  pillanatnyilag nincsenek meg a feltételek, mivel a községnek sincsenek olyan kamionjai, amelyek erre alkalmasak. Most fennáll a gond, hogy nem tudunk mit csinálni a jószágokkal, illetve a nevemről nem írják le az elhullott állatokat mindaddig, amíg a Proteinka nem ad egy papírt, amivel igazolni tudom, hogy elszállították – fogalmazott Hatala, akinek december 2-a óta még egy borjúja elpusztult. Beszélgetőpartnerünk elmondta azt is, hogy a korábbiakban az elhullott állatokat kutyatenyésztőknek, illetve az állatkertnek adták, de ezt most nem tudják megtenni, és ha a szarvasmarha-tenyésztő nem tud minden törzskönyvezett állattal elszámolni, akár  az állami támogatást is megvonhatják tőle, illetve bezárhatják az egész gazdaságot.

Az üggyel kapcsolatban kikértük a szakember véleményét is. Dušan Narančić állatorvos beszélt a jelenlegi helyzetről:

– Az állategészségügyi törvény értelmében az állati tetemek biztonságos eltávolításáért a község felel. Eddig a zombori Proteinka elszállította a tetemeket, viszont amióta ez megszűnt, igen nagy gondot okoz eltávolításuk. A tetemek olykor hetekig is az udvarokban vannak. A téli hónapokban ez még úgy-ahogy elviselhető, de nyáron a tetemek gyorsan bomlásnak indulnak, büdösödnek, és más állatokat is megfertőzhetnek. Különösen a szarvasmarhák esetében nagyok a gondok. A tervek szerint a helybeli szeméttelepen egy dögtemetőt alakítanak ki, ez megoldást jelenthet a problémára – fejtette ki a szakember, majd azt is elmondta, hogy a legjobb megoldás az lenne, ha minden településen lenne egy hűtőkamra, ahol egy ideig tárolni tudnák a tetemeket, és akkor a Proteinka is bizonyos időközönként össze tudná gyűjteni őket, és nem kellene egy-egy állatért eljönniük, ami jelentős mértékben növeli a szállítási költségeket.

A múlt héten Fremond Árpád, a Vajdasági Magyar Szövetség topolyai községi szervezetének elnöke sajtótájékoztatót tartott, amelyen szót ejtett erről a problémáról is. Akkor Fremond úgy nyilatkozott, hogy az önkormányzat idei tervei között szerepel egy teherautó megvásárlása, amelyet az állati tetemek szállítására használnának. A Pannon RTV újságírójának nyilatkozva Kislinder Gábor, Topolya község polgármestere elmondta, hogy erre a célra 6-7 millió dinárt különítettek el.