2024. szeptember 14., szombat

Tehetséggel és szorgalommal az úton

A topolyai Juhász Erzsébet Könyvtárban megszervezték a Középiskolás Kutatók Körének bemutatkozását, amelyen ezúttal is több gimnazista prezentálta kutatásait. Az előadók mindegyike a helybeli Dositej Obradović Gimnázium és Közgazdasági Iskola tanulói voltak, akik tudományos munkáikkal sikereket értek el különböző diákköri konferenciákon, és többen a március végén, április elején megrendezésre kerülő TUDOK Kárpát-medencei döntőjére készülnek.

A Középiskolás Kutatók Körének tagjai és tanáraik (Benedek Miklós felvétele)

A Középiskolás Kutatók Körének tagjai és tanáraik (Benedek Miklós felvétele)

A rendezvény elején Náray Éva, a könyvtár igazgatója köszöntötte az egybegyűlteket, majd Mengyán Pletikosić Ildikó, a gimnázium tanára vette át a szót, aki elmondta, hogy a fiatal kutatók előtt számtalan lehetőség adott, és ennek csak a csillagos ég szab határt. A különböző versenyeken elért sikerekről a gimnáziumi tanár elmondta, nem a plusz pontokért küzdenek, hanem a legfontosabb az út, amit a diákok bejárnak egy-egy kutatás alkalmával. Újságírói kérdésre Mengyán Pletikosić kifejtette:

– A régi modell szerint a tehetség születik, de én inkább azon a nézőponton vagyok, hogy a tehetséget gondozni kell, hisz minden gyerekben van kreativitás, és az érdeklődésének megfelelően segíteni kell őket ezen az úton, és nagyon szép eredményeket lehet velük elérni. Egy-egy kutatómunka a jövőképüket is tudja formálni, és a pályaválasztásukat is pozitív irányban befolyásolhatja – nyilatkozta a tanárnő, majd szót ejtett a bemutatkozás céljairól is – Tíz évvel ezelőtt ezeket a bemutatókat azért kezdtük el, hogy kedvet csináljunk a fiatalabbaknak ehhez a típusú tevékenységhez. Eddig főleg az elsős középiskolásokat hívtuk meg, de most már elhívjuk a hetedik és nyolcadik osztályos diákokat is.

Ezt követően került sor a diákok előadásaira. A konferanszié szerepét ezúttal Cirok Balázs vállalta magára. Az első előadó Vince Lenke és Ilić Heléna volt, akik a fiatalok vallásosságával foglalkoztak. Kutatásuk során többek között arra a megállapításra jutottak, hogy a nők vallásosabbak, az idősebbek jobban gyakorolják a vallásukat, és hogy minél jobb tanuló egy személy, annál inkább vallásos, emellett azt is vizsgálták, hogy a vallásosság hogyan hat ki az abortuszról és a homoszexualitásról vallott nézetekre. A következő előadás szerzőpárosa Forró Réka és Tóth Réka volt, akik a szemszínről, és a hozzá kapcsolódó ítéletekről értekeztek, olyan területeket vizsgálva meg, mint például a divat, az önbizalom vagy a másikkal szembeni bizalom kérdése, és többek között azt állapították meg, hogy a vajdasági diákok elégedettek a szemük színével, de a kék szemszínt pozitívabban ítélik meg. Valtner Tamás egy magyarországi tudományos táborban végzett munkájának eredményeit prezentálta, amelyben az óriásmolekulák polimerizációjával foglalkozott. Ezt követően Szűcs Tamás előadását kísérhettük figyelemmel, de előtte megtekinthettünk egy kisfilmet, amely az internetes zaklatást mutatja be, és amelyet a tanulók az egyik osztályfőnöki órára készítettek el. Szűcs prezentációjában egy hasonló témával, a digitális erőszakkal foglalkozott, és középiskolás, valamint általános iskolás diákok által kitöltött kérdőíveket elemezett, és többek között azt is megállapította, hogy a fiatalok bátran töltik fel adataikat, és legnagyobb részük olyan személyek felkéréseire is válaszol, akiket élőben nem ismernek. Az utolsó előtti előadó Januskó Csanád volt, aki az iskolájuk nevének alakulástörténetét vizsgálta. A gimnázium 1965-ben alakult meg, és egészen az 1973/1974-es tanévig nem volt neve; ekkor vette fel a Testvériség Egység nevet, majd a kilencvenes évek elején Dositej Obradović Gimnáziumra keresztelték, és a 2005-ben kapta el a jelenleg is használatos elnevezését. Az utolsó előadó a negyedikes Német Klaudió volt, akinek a közelmúltban jelent meg a Makacs moroviciak című, helytörténeti írásokat tartalmazó kötete, és ezúttal is a szülőfaluja történelmének egy szegmensét mutatta be, az 1849-es télvégi, koratavaszi eseményeket.

A diákokat dr. Szabó Ákos, Bencskó György, Paja Pletikosić és Mengyán Pletikosić Ildikó készítették fel.