2024. szeptember 14., szombat

Több pénz, több igénylő

Topolya szociális helyzetéről Farkas Ármint, az önkormányzat szociális ügyekkel megbízott tanácsosát kérdeztük

Az éves költségvetés egy részét minden önkormányzat a szociális védelemre fordítja. Ebbe többek között beletartozik a hozzá tartozó szociális intézmények működésének támogatása, a téli hónapokban a népkonyha és a melegedő üzemeltetése, az idősek házi gondozása, a hátrányos helyzetű diákok utaztatása. Így van ez Topolyán is, ahol az önkormányzat 38 millió dinárral járul hozzá a szociális védelemhez, ami hárommillióval több, mint a múlt évre előirányzott összeg – tudtuk meg Farkas Ármintól, a község szociális ügyekkel megbízott tanácsnokától.

Farkas Ármin

Farkas Ármin

– Az összeg egy részét a Vöröskereszt működésére fordítjuk, másik részét a helybeli Szociális Központba juttatjuk el; ebbe beletartoznak az egyszeri segélyek, a segélyeket ugyanis állami támogatásból finanszírozzák, az egyszerieket pedig községi költségvetésből. Ezt a szociális központ felhasználói igényelhetik, és évente kétszer 3000 dinárt tesz ki. Ezenkívül az idősek és munkaképtelenek számára is évente egyszer 6000 dinár támogatást adunk tüzelőanyag vásárlására; ennyibe kerül körülbelül egy köbméter fa. Az összeg további részét a rászoruló általános iskolás diákok és a Bambi Gyermekintézmény óvódásainak uzsonnájára fordítjuk, valamint tankönyvvásárlásra. Emellett a különböző intézmények közötti szállításban is segédkezünk, de a szociális segélyek felhasználóinak temetkezési költségeire is támogatást nyújtunk – fogalmazott Farkas, és azt is elmondta, hogy az idén 1,4 millió dinárt fordítanak a házi kisegítő szolgálat működtetésére, amelynek összesen négy dolgozója van, egy-egy Topolyán, Bácskossuthfalván, Bajsán és Gunarason.

A tanácsnok elmondta, hogy a népkonyhát a Vöröskereszt működteti novembertől áprilisig, öt hónapon át. Egy-egy alkalommal hatszáz adag ételt osztanak ki nemcsak a topolyai, hanem a kishegyesi község területén is. Farkas kifejtette, hogy korábban a helyi közösségekkel karöltve felmérték az igényeket és a lehetőségeket, és ennek alapján döntötték el, hogy mennyi ételre van szükség. Ugyanakkor január folyamán a melegedő is üzemelt a Vöröskereszt épületében, ahol teával és szendviccsel várták a rászorulókat.

Farkas Ármintól azt is hallhattuk, hogy Topolya község területén nem tartanak nyilván hajléktalant, viszont a téli hónapokban a Vöröskereszttel és a Szociális Központtal karöltve segítik azokat, akiknek nincs hol felmelegedniük, és a népkonyha is a rendelkezésükre áll.

A helybeli Szociális Központnak mintegy 1200 kliense van, köztük teljes családok is, akik az intézményen keresztül intézik többek között az ápolási díjakkal, az egyedülálló anyák megsegítésével, a nevelőszülőknél elhelyezett gyerekek támogatásával kapcsolatos ügyeiket.

A tanácsnok azt is elmondta, hogy tavaly az államtól 3,5 millió dinár érkezett céleszközként, amit szociális védelemre fordítottak. Ezt a Caritasszal, amely a házi betegápolással foglalkozik, a bácskossuthfalvi Otthon Értelmi Fogyatékosokat Gondozó Intézettel és a helybeli Bethesda Szeretetszolgálattal, mint az egyetlen olyan civil szervezet, amely szociális védelemmel foglalkozik, közösen használták fel – mesélte Farkas, és arra is kitért, hogy a jövőben is szorgalmazni fogják az intézmények és a civil szervezetek közötti együttműködést. Emellett a tanácsnok azt is elárulta, hogy egy, szintén köztársasági forrásból megvalósuló közös projekten munkálkodtak a bácskossuthfalvi Otthonnal is, ahol néhány hónapon át 7 alkalmazott segített az ápoltaknak a társadalmi integrációban.

Végezetül azt is el kell mondanunk, hogy a szociális védelem nagy kihívások elé néz, ugyanis az alacsony natalitás és a fiatalok folyamatos elvándorlása miatt egyre több idős ember szorul segítségre a topolyai községben is.