2024. szeptember 14., szombat

Sütemények, fagylaltok régi, bevált receptek szerint

Angyal Gabriella díjazott topolyai vállalkozónál jártunk

Topolya község területén mintegy 550 kisvállalkozás működik. A februárban megtartott vállalkozók bálján kiosztották a tavalyi évre vonatkozó elismeréseket, ahol Angyal Gabriellát is díjazták vállalkozásának sikeres fejlődéséért. Az elismerés óta Angyalt a Vajdasági Amatőr Királyi Szakácsok lovagjává választották, első cukrászként, emellett elnyerte az Arany Nyújtófa díjat is.

A torták, sütemények készítését még lánykorában tanulta meg édesanyjától és nagymamájától (Benedek Miklós felvétele)

A torták, sütemények készítését még lánykorában tanulta meg édesanyjától és nagymamájától (Benedek Miklós felvétele)

Angyal korábban több éven keresztül a kereskedelemben és a cipőiparban dolgozott, majd 2014-ben kezdte el saját vállalkozását. Ekkor vették meg egy nyugdíjba vonult ismerősük cukrászdáját. Állítása szerint régi álma valósult meg a Tinanna cukrászda megnyitásával, és mint mondta, a torták, sütemények készítését még lánykorában tanulta meg édesanyjától és nagymamájától, és azóta is a tőlük tanult receptek alapján dolgozik, míg a fagylaltkészítést a cukrászda előző tulajdonosa tanította meg neki, mivel úgy gondolta, egy cukrásznak ezzel feltétlenül foglalkoznia kell. Mára diabetikus fagylaltokat is készítenek. A különböző édes sütemények, torták, téli fagyik mellett sós süteményekkel is foglalkoznak, sajtos ostyával, tepertős és túrós pogácsával, de kérésre bármit el tudnak készíteni.

– A süteményeket többnyire rendelésre készítjük, de két üzlethelyiséget is működtetünk, az egyiket Topolyán, a másikat pedig Bajsán a központban, ami pillanatnyilag zárva tart, mivel kora tavasztól késő őszig üzemel, de tervben van továbbiak megnyitása is – nyilatkozta Angyal Gabriella, majd szót ejtett az üzletpolitikájáról is: – Arra törekszünk, hogy csak hagyományos módon elkészített dolgokat áruljunk, mert, hála istennek, úgy vettük észre, hogy igény van erre. Próbálkozunk, hirdetjük magunkat, amennyire tudjuk, és igyekszünk minél több emberrel megkóstoltatni termékeinket. Vajdaság-szerte sokat járunk terepre, főleg a Tisza mentén, Adán, Zentán, Magyarkanizsán ismernek bennünket. Többek között különböző főzőversenyekre is eljárunk, és ott értékesítjük a portékánkat, a fagylaltot, a süteményeket, amire igény mutatkozik, vagy aminek éppen szezonja van. Egy-egy ilyen rendezvényre több helyről érkeznek látogatók, úgyhogy most már elmondhatjuk, hogy a minden irányból érkező vendégek keresnek bennünket. Van, aki csak akkor eszik fagylaltot, ha mi ott vagyunk.

Beszélgetőpartnerünk ezt követően rátért a süteménykészítés során felhasznált alapanyagok kérdésére is:

– Ami az alapanyagokat illeti, kicsit be vagyunk szorítva, mert az előírások szerint kell eljárnunk, de például igyekszünk saját termelésű tojást használni, olyat, amit itt, az udvarban meg tudunk termelni, hogy ne agyontápozott, gyógyszerezett dolgokat használjunk – nyilatkozta Angyal, akitől azt is megkérdeztük, hogy milyen is nőként vállalkozni:

– Ebben a szakmában nem hátrány, ha hölgy a vállalkozó, úgyhogy meg vagyok elégedve. Nehézségek természetesen vannak, amikkel meg kell küzdeni a mindennapokban – mondta Angyal Gabriella, aki azt is elárulta, hogy a sütemények elkészítésében a lánya is segédkezik.

Végezetül arra is kíváncsiak voltunk, hogy egy cukrász mennyire szereti a süteményeket. Beszélgetőpartnerünk elmondta, hogy ő nagyon szereti készíteni is, fogyasztani is, és ez utóbbit egy-két termékük megkóstolása után meg tudjuk érteni.