2024. szeptember 14., szombat

Helyben kell megoldást találni

Az új tanácsnok a falusi turizmusban látja a fejlődés alapját

A topolyai községi képviselő-testület márciusi ülésén döntés született arról, hogy a korábban lemondott dr. Vikor László helyett a községi tanácsban a továbbiakban Mészáros Heléna foglalkozik a gazdaságfejlesztési és az idegenforgalmi témákkal.

Mészáros Heléna (Benedek Miklós felvétele)

Mészáros Heléna (Benedek Miklós felvétele)

Az új tanácstag az eddigiek során fontos szerepet játszott a pobedai helyi közösség civil életében, és tagja volt a helyi közösség tanácsának is, ahol – mint mondta – munkatársaival bebizonyították, hogy egy kis közösségben is lehet fejlődést elérni. Mészáros a tavalyi évi választásokat követően második ciklusát kezdte el a községi képviselő-testületben. Tanácsnoki kinevezése kapcsán válaszolt néhány kérdésünkre.

A gazdaságfejlesztési és turisztikai ügyek irányítójaként miben látja a legnagyobb lehetőségeket?

– A turizmusban nagy lehetőségek rejlenek, ezt valószínűleg az elődeim is felmérték. A községünk rendezett, és nagy esélye van arra, hogy a falusi turizmusa magasabb szintre lépjen. Hogy mennyire fejlődünk ezen a téren, az sok tényezőtől függ. Amit én ki szeretnék emelni, az az, hogy egy fontos tényező az infrastruktúra kiépítése, ami a fejlődés alapját képezheti, és ezt a helyi közösségekkel összefogva, azok programjai segítségével tudjuk megvalósítani.

Topolya községben a falusi turizmus szempontjából fejlett és kevésbé fejlett településekről beszélhetünk. Van-e mód arra, hogy az elmaradottabb részek felzárkózzanak?

– A falusi turizmus több mindent magában foglal, és fontos, hogy a terület kommunális szempontból és az egészségügyi ellátás terén is elérjen egy szintet, így a turizmusból más ágazatok is profitálhatnak, nem beszélve arról, hogy ez hozzájárulna a munkavállaláshoz egy-egy településen belül. Emellett természetesen magának a falunak is hasznot hajtana, hisz az életminőségen javíthatnak ezek az intézkedések. Vagyis a közösség és a személyek érdekei itt találkoznak. Ha fel tudnánk fejleszteni a falusi turizmust az elmaradottabb részeken is, sok problémát megoldanánk, és talán sikerülne megállítanunk a városba történő migrációt, sőt az is megtörténhet, hogy a városból a faluba költöznének, hisz olcsóbbak az ingatlanok, nyugalom van, karnyújtásnyira a természet. Az alapok megvannak, csak egy kis befektetésre lenne szükség, hogy az elmaradottabb részeket is fel tudjuk zárkóztatni. Mindehhez egy kis jóakarat és összefogás kellene.

Mit lehet elmondani a gazdaságfejlesztésről? Milyen befektetésekre van kilátás?

– A gazdaság szempontjából fontos tényező, hogy Topolya az autóút mellett helyezkedik el, és hogy áthalad rajta a vasútvonal. De azt is meg kell említeni, hogy az emberi erőforrások csökkennek. El kell fogadnunk a tényt, hogy sok fiatal és szakképzett személy elhagyta a községünket, így a legjobb szándékunk ellenére sem tudunk olyan befektetőket idevonzani, akik 400-500 munkahelyet tudnának teremteni. Bele kell nyugodnunk, hogy a jövőben csak a kisebb befektetőknek, az 50-70 munkást alkalmazó vállalatoknak tudunk munkaerőt felajánlani. Ha ennél nagyobb igény mutatkozna, azt már csak a szomszédos községekből való utaztatással tudnánk megoldani, ami természetesen nem lenne kivételes megoldás, hisz van rá példa a környezetünkben. Éppen ezért a turizmus lehet az az ágazat, ami javítani tudna a jelenlegi helyzeten. Helyben kell megoldást találni a gazdasági kérdésekre, hisz Topolya város fejlesztése csak részben oldja meg a dolgokat, mivel a naponta 20-30 kilométeres utak energiát és pénzt vonnak el.

Vannak-e konkrét terveik a falusi turizmus fejlesztésére?

– A jövőben a helyi közösségek segítségével fel szeretnénk mérni, hogy mekkora az érdeklődés a falusi turizmus iránt a lakosság részéről, hogy hány háztartás érdeklődik, és ezeknek tudnánk segíteni például különféle képzésekkel, pályázatokkal. Fontos az is, hogy információkat gyűjtsük a már aktív háztartásokról, hogy elkészülhessen egy adatbázis, ugyanúgy, ahogyan korábban már elkészült egy bázis a civil szervezetekről. Itt kell elmondanunk azt is, hogy utóbbiak is fontos elemek egy-egy település turisztikai kínálatának a kialakításában, hisz tevékenységük felöleli a hagyományőrzést, a kultúrát, és mindezek a falusi turizmusban is nagy szerepet játszanak. Rajtuk kívül a mezőgazdasági termeléssel foglalkozó gazdaságok is szerephez jutnának.