2024. szeptember 13., péntek

Figyeljünk egymásra a strandokon!

A hideg víz a kánikulában amilyen jótékony hatású, olyan veszélyes is lehet

A nagyon magas nyári hőmérsékletek alkalmával az emberek többsége hűs fürdőre vágyik, ugyanakkor óvatosságra és megfontolt felfrissülésre int minden strandolót Méhészkei Kiss Nimród bácskossuthfalvi úszásoktató, szakképzett vízi mentő.

Méhészkei Kiss Nimród a bácskossuthfalvi medencéknél (Kazinczy Paszterkó Diana felvétele)

Méhészkei Kiss Nimród a bácskossuthfalvi medencéknél (Kazinczy Paszterkó Diana felvétele)

-Ha mesterséges medencéhez érkezünk strandolni, akkor a vízbe merülés előtt mindenképpen le kell zuhanyozni. Ez két ok miatt is fontos, az egyik a higiéniai, hiszen az izzadságot tanácsos magunkról lemosni. Az izzadság összetétele hasonló káros anyagokat tartalmazhat, mint mondjuk a vizelet. A másik oka, hogy a felhevült test a tusból áradó hűvös víz hatására egy kicsit lehűl, alkalmazkodik a medence hőmérsékletéhez. Azt hiszem, hogy sokan tisztában vannak azzal a ténnyel – de nem árt elismételni – hogy felhevült testtel szigorúan tilos a vízbe ugrani, ugyanis hirtelen szívleállást, a keringési rendszer csődjét okozhatja – mutatott rá Méhészkei Kiss Nimród.

Természetes tavaknál vagy folyónál, tengerparton felhelyezett tusoló híján a vízbe való lépésről lépésre történő nyakig elmerülés jelent megoldást. Persze a strandolásra nem előirányozott partszakaszok biztonsága és az ott való fürdőzés felelőssége teljesen más lapra tartozik.

Egy-egy mesterséges fürdő átlaghőmérséklete 23–28 Celsius-fok körüli. Az egészséges szervezetre inkább pozitív, mint negatív élettani hatása van a hűvös víznek. Javítja a közérzetet és az általános hangulatot. Amikor már vacog a főleg gyermek fürdőző foga, vagy kékül a száj, akkor haladéktalanul el kell hagyni a medencét. A fürdőzésnek egészségügyi feltételei is vannak.

-Mindazok, akik bármilyen fertőző betegséggel küzdenek – különös tekintettel a fertőző bőrbetegségekre –, kerüljék a nyilvános strandokat. Az, hogy a vízhez klórt adagolnak, a medencék vizében fertőtlenítő célt szolgál, de sajnos nagyon sok olyan emberre is veszélyt jelentő kórokozó van, amit nem lehet a klórral ártalmatlanítani. Továbbá nagyon oda kell figyelni a szívbetegeknek is a nyári fürdő alkalmával bekövetkező hirtelen hőmérséklet-változásra – figyelmeztet a szakember. Ugyanakkor, mint mondja, tény, hogy nem minden mesterséges fürdő üzemeltetője figyel oda az alapvető higiéniai feltételekre. Ezért a fürdőző gyakorlatilag saját felelősségére merészkedik egy-egy természetes vagy mesterséges strand vizébe. Fokozottan tekintettel kell lenni egy ilyen esetben a gyerekekre, akik általában több vizet szoktak nyelni úszás közben.

A fürdőzés alkalmával íratlan szabály, hogy a mély vízbe kizárólag olyan egyének merészkedjenek, akik biztosan tudnak úszni.

-Ha úszásbiztonság híján felnőttként mégis belemerészkedik valaki mélyebb vizekbe, azt tanácsos lenne jeleznie a vízi mentőnek. Ha gyermekről van szó, javasolt úszógumi használata. A kiskorúak mély vízben egyébként sem tartózkodhatnak felügyelet nélkül. Figyeljünk egymásra oda a fürdőzés alkalmával, soha ne hagyjuk magára a gyermekeket!

A folyadék-fogyasztásnak nincs élettani hatása vízbe csobbanás előtt, kivéve, ha az alkoholos tartalmú, mert az köztudottan akár életveszélyes is lehet. Étkezés után viszont ajánlott legalább 30 percet várni, hogy a szervezetnek legyen ideje feldolgozni az ételt. Persze, ezt az emberek többsége nem tartja be, ekkor viszont számolni kell az esetleges következményekkel – figyelmeztet az úszásoktató.