2024. szeptember 28., szombat

Kukorica a mintaparcellákon

Több mint negyvenéves hagyománya van annak, hogy a Mezőgazdasági Szaktanácsadói Szolgálat topolyai részlege a termelők szolgálatában, a magnemesítő cégek által fejlesztett hibridek népszerűsítése céljából kukorica-fajtabemutatókat szervez.

A tegnapi, Krivaja és Felsőroglatica közötti határszakaszon található mintaparcellákon megtartott szaktanácsadással kísért bemutatót a változékony, esős időjárás ellenére csaknem kétszáz érdeklődő, elsősorban termelők, valamint a magnemesítő, műtrágya-forgalmazó, a növényvédelmi szereket forgalmazó cégek, továbbá a topolyai Bioélelmiszer-termelői Egyetem képviselői követték.

A jelenlévőket a 11 órakor zajló megnyitón a Mezőgazdasági Szaktanácsadói Szolgálat topolyai részlegének igazgatója, Radomir Šuša üdvözölte, majd szólt az egybegyűltekhez dr. Života Jovanović, a Zemun Polje elnevezésű kukoricanemesítő intézet képviselője, Miroslav Tadić, az újvidéki KomercServis vezetője, a Bioélelmiszer-termelői Egyetemet képviselő dr. Gorica Cvijanović és az Újvidéki Növénynemesítési Intézet egyik területi képviselője, Nemes Róbert.

A Mezőgazdasági Szaktanácsadói Szolgálat topolyai részlegének az idei évben, a tartományi mezőgazdasági titkárság támogatásának köszönhetően 1,6 hektáron telepített, kétéves csemetéket, kétféle almafajtát felsorakoztató, a modern termesztési irányzatokat követő jégvédelmi hálóval ellátott gyümölcsöse tőszomszédságában található mintaparcellákon tíz hazai és külföldi magnemesítő cég hibridjeivel találkozhattak az érdeklődők. A cégek összesen hatvanhétféle, minden érési csoportból származó, vagyis a korai és kései kukoricahibrideket mutattak be, és négyféle takarmánycirok-fajta is szerepelt a bemutatón.

Barcsik Márta növényvédelmi szakember, a Szolgálat topolyai részlegének a képviselője elmondta, hogy Kishegyes és Topolya község területén a korai hibridek betakarítása már megkezdődött, a hozam 6-7 tonna között várható, ez az érték valamivel meghaladja a sokéves átlagot, de nem számít rekordnak. A szakember kitért arra is, hogy a kártevőket számba véve megállapítható: a kukoricamoly nagy számban jelen volt az idei évben is, vele szemben azonban például a gyapottok-bagolylepke megjelenése kisebb mértékben volt jellemző, és az idei kukorica is kevésbé károsult, beteg a tavalyi évihez viszonyítva.