2024. november 24., vasárnap

Egyre több a pénztelenségből fakadó gond

Pacséron és Bajsán fogadta a polgárokat Vukašinović Éva tartományi kisebbségi ügyekben illetékes ombudsmanhelyettes

Tegnap Pacséron, majd a bajsai helyi közösség irodájában fordulhattak személyesen a tartományi ombudsman helyetteshez panaszaikkal a polgárok. A topolyai községi polgári jogvédő rendszeresen jár ezekbe a falvakba, a tartományi ombudsman néhány hónappal ezelőtti topolyai és kishegyesi látogatása után most először tartott kihelyezett fogadónapot a közép-bácskai kis falvakban.

– Kisebbségügyi jogvédőként azokat a településeket látogatom, ahol kisebbségek élnek, és túlnyomórészt arra vonatkoznak az érdeklődők kérdései, hogy miben különböznek ezek a települések. Semmiben sem különböznek a többségi közösségektől, ugyanazok a problémák, és nem a kisebbségi jogsértések közül kerülnek ki ezek a gondok, hanem a kommunális területről, urbanizmus területéről, és egyre több a pénztelenségből fakadó gond, a nyugdíjra, ápolási segélyre vonatkozó panasz, s mindaz, ami egy általános szegénységből ered. Néha úgy érzem, hogy az ombudsmannak a jogsegélyen kívül pénztárcára lenne szüksége, mert nehéz sorsokról, megrázó történetekről hallunk ezekben a kis közösségekben, az emberek úgy érzik, el vannak hagyatva, már csak az is jó, hogy valaki meghallgatja őket –nyilatkozta Vukašinović Éva. Kiemelte azt is, hogy jó a terepre járás, ami már bejáródott munkamódszerük, mert a polgárok szeretik személyesen elmondani a gondjaikat.

– Ily módon képet tudunk alkotni egy falu életéről, megismerjük a település polgárainak gondjait. Van, amikor nem jön nagyszámú polgár, de van, amikor nagyon sokan érkeznek, szinte nem is tudjuk fogadni őket. A lényeg, hogy az emberek felismerik az ombudsman intézményét, tudják, hogy mivel foglalkozunk, és szeretnek személyesen hozzánk fordulni.

A kihelyezett fogadónapon jelen volt mindkét településen Miladin Nešić topolyai polgári jogvédő  is, akinél egyébként gyakorlat, hogy a helyi közösségekben is fogadja a panaszosokat. Topolya község 2003-ban, Szerbiában az elsők közt, alapította meg a községi ombudsman intézményét, és az elsők közt indította el a terepi munkát is. A programba először 5 helyi közösség kapcsolódott be: Pacsér, Bácskossuthfalva, Bajsa, Zentagunaras és Gunaras, majd Pannónia és Karađorđevo.

 A tartományi ombudsmantól azt is megkérdeztük, milyen a kapcsolata a helyi ombudsmanokkal.

– Az utóbbi időben egyre jobb, mert most már van a helyi ombudsmanoknak egy helyi szervezete, amellyel a tartományi ombudsman intézménye intenzíven együttműködik, ez azt jelenti, hogy értesítjük egymást az eljárásokról, találkozunk, a jogi kérdéseket megvitatjuk, néha közösen lépünk fel, szemináriumokon veszünk részt, legutóbb éppen a kisebbségi jogok megvalósításáról volt szó, legközelebb pedig Újvidéken fogunk találkozni, az emberi jogokról beszélgetünk a médiában, tehát egyre jobb az együttműködés, és egyre szakszerűbben tudjuk az emberi jogokat védeni – mondta végül Vukašinović Éva.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás