2024. szeptember 28., szombat

Nem csak a látszatot kell fenntartani

Látogatás, fogadás a fogyatékkal élők napján

December 3-án világszerte felhívják a figyelmet a betegség, baleset vagy katasztrófa következtében fogyatékossá vált emberek problémáira. Immár negyedik alkalommal látogat a bácskossuthfalvi Otthon értelmi fogyatékosokat gondozó intézménybe és ünnepel a mintegy 310 elhelyezettel Topolya község polgármestere, a községi képviselő-testület és a bácskossuthfalvi helyi közösség tanácsának elnöke.

– Én nem fogyatékkal élek, hanem a családommal, a barátaimmal, szeretteimmel. A fogyatékosságom egy tulajdonság, olyan, mint másoknak a kék szem vagy a barna haj – idézte üdvözlőbeszédében egy fogyatékkal élő ember gondolatatit a vendégeket köszöntve az Otthon igazgatónője, Sztánkó Zsuzsanna.
A gondozottak tartalmas, szavalatokat és alkalmi táncot bemutató műsorral kedveskedtek a vendégeknek, akik – mint ez előző években is – déligyümölcsökből álló csomagot ajándékoztak az ápoltaknak. Ružica J., az Otthon lakója az általuk készített ajándékot adott át a vendégeknek, megköszönve ezzel az egész évi segítséget, amit az intézmény működéséhez nyújt a topolyai önkormányzat és a bácskossuthfalvi helyi közösség.

A fogyatékkal élők világnapja alkalmából tegnap Mohácsi Zoltán kishegyesi alpolgármester és Lukács Klára, a Községi Tanács tagja fogadták a bácsfeketehegyi Izida Anya és Gyermekvédelmi Társaság által üzemeltetett napközis foglalkozás fiataljait. Az üdvözlőbeszédek után szóba kerültek a gondok, a többi között az akadálymentesítés, amely elkezdődött, de még korántsem fejeződött be. A községben számos olyan intézmény van, amelyet nehéz megközelíteni. A szülők és a sérültek nagy gondja az is, hogy bevezették az úgynevezett inkluzív oktatást, ami nagyon sok gondot okozott a sérült gyermekeknek. Mint a szülők elmondták, gyermekeik az összevont tagozatokon nem kaphatnak a szükségleteiknek megfelelő képzést, és nem is tudnak olyan mértékben haladni, mint a korábbi években, amikor speciális képzést kaptak.

Az alpolgármester ígéretet tett arra, hogy továbbítja a szülők megjegyzéseit az inkluzív oktatási rendszerről, amely hátráltatja a sérülteket, a jó előmenetelűeket és magukat a pedagógusokat is. A fiatalok és szüleik a beszélgetést követően ellátogattak a kishegyesi könyvtárba, ott Sz. Vörös Júlia igazgatónő számolt be nekik az intézmény munkájáról. A fiatalok egyúttal megtekintették a könyvtár  karácsonyi könyvvásárát is.