Fokozott készültségi állapotban volt a Dr. Hadzsy János Egészségház munkaközössége is, amikor az elmúlt hétvégén, Topolyán körülbelül kétezer, városunkban rekedt személy tartózkodott. A topolyai egészségügyi intézmény mentőszolgálatáról származó adatokból kiderült: pénteken, szombaton és vasárnap a szolgálat dolgozói összesen hatvanhat esetben végeztek különféle beavatkozásokat.
Az egészségügyi dolgozók a topolyai melegedőkbe, befogadó egységekbe is kiszálltak betegellátás céljából, voltak azonban páciensek, akik maguk keresték fel az ügyeletet. A gyűjtőpontokon főleg hőemelkedésre, lázra és légúti megbetegedésekre panaszkodtak az ott tartózkodók. Legtöbben magas vérnyomással, asztmás rohamokkal, zúzódásokkal, töréssel jelentkeztek az ügyeleten. A többi között a fenti, korábbi hírközléseinkből származó adatokat is megerősítette dr. Agyánszki János, a dr. Hadzsy János Egészségház igazgatója, a Topolya községben kialakult rendkívüli helyzet idejére összehívott törzskar egyik tagja, amikor arra kértük: összegezze, egészségházunk dolgozói milyen formában, mértékben segítettek a rendkívüli hóhelyzet idején.
– A szombati, helikopterrel történő mentés során a stadionból a mentőszolgálat két járműve szállította az embereket a két topolyai általános iskolába, amelyek befogadó egységként működtek. Amikor úgy tűnt, ez elégtelennek bizonyul, közreműködésre kértük fel a Marčeta Željko vállalkozó vezette M Taxi vállalatot, a cég pedig gépjárműveivel hatékonyan segítette munkánkat. Tudomásom szerint a vállalat járművei nem csak az evakuáláskor láttak el fontos feladatokat. Vasárnap vissza is szállították a járműveikhez azokat a polgárokat, akik korábban kénytelenek voltak az autóúton hagyni személygépjárműveiket. Pénteken még a szokott módon, február 1-jén, szombaton azonban egész nap működött műveseközpontunk. Az önzetlenül segítségüket felkínáló polgárok traktorokkal hordták be a dialízisre szoruló betegeket a topolyai központba. Szombaton három, Zentagunarasról és egy, Gunarasról érkező beteget láttunk el a műveseközpontban, továbbá egy személyt, akit a város perifériájáról, a Holló-tanyáról szállítottak be, és egy šabaci illetőségű személyt is dializáltunk, akit az autóútról juttattak be a központba. Természetesen az utóbbi esetében a beavatkozás előtt kapcsolatba léptünk a šabaci műveseközponttal, az intézmény a páciens esetében megosztotta a vele kapcsolatos, szükséges adatokat. Feltétlenül szükséges volt annak ismerete, hogy nem fertőző beteg-e az illető, mert, ha fertőző, akkor Szabadkára kellett volna szállíttatnunk, mivel a topolyai központban nem dializálhatunk fertőzötteket. Vasárnap is működött a műveseközpontunk, akkor egy bajsai páciens esett át a kezelésen.
A Topolyától elzárt községbeli falvakban is általános egészségügyi ellátást biztosítottak, ügyeletet szerveztek.
– Mivel községünk falvai el voltak zárva a külvilágtól, az ott, helyben lakó egészségügyi dolgozóink látták el a szükséges beavatkozásokat. Még Zentagunarason is, ahol nem lakik orvos, mivel ebbe a helyi közösségbe kijáró orvosunk is kinn rekedt a településen, és ott is töltötte a hétvégét. Komplikációink nem adódtak a gyógyszerellátás terén sem, a részlegvezető átszervezéssel oldotta meg a rendkívüli helyzetet: a helyben lakó technikusok dolgoztak, függetlenül attól, eredetileg hová szól a beosztásuk.
Szállítottak-e sürgősséggel betegeket a szabadkai, újvidéki egészségügyi központokba a rendkívüli helyzet idején?
– Egy infarktusos beteget szállítottunk Szabadkára január 31-én, pénteken, a délutáni órákban. Akkor még szerencsére a nemzetközi út járható volt. A helikopterek szállítottak el az autóútról egy ötéves cukorbeteg kisgyermeket és egy hölgyet, akit úgy ítéltek meg, hogy kórházi ellátásra szorul. Lábtörés gyanújával egy pácienst helyben kellett először elsősegélyben részesítenünk. A végtagot fixáltuk, majd, amikor lehetővé vált, továbbszállítottuk az illetőt.
Az egészségház szülészeti részlegén zajlott-e szülés az időjárási szempontból kritikus hétvégén?
– Egy Topolyán élő kismama adott életet az elmúlt hétvégén gyermekének a szülészeten, méghozzá a szombati napon. A szülés rendben zajlott, komplikációk nélkül – nyilatkozta lapunknak dr. Agyánszki, aki a válságstáb tagjaként is megélt tapasztalatait összegezve, kiemelte: Topolya község polgárait dicséret illeti. Expeditívek voltak, önzetlenül segítettek, példaértékű összefogás valósult meg a mentési akciók során.