Június 5-e és 8-a között a muravidéki Moravske Toplice volt a házigazdája az Európai Bizottság támogatásával megvalósuló Európa a polgárokért projektumnak, melynek keretében szlovéniai, szerbiai és szlovákiai magyarok, illetve a magyarországi szlovén kisebbség képviselői barátkoztak, ismerkedtek egymással.
A négynapos találkozón mintegy 150-en vettek részt, a topolyai csoportban, melyet Balassa Endre vezetett, 23-an voltak, az önkormányzat, civil szervezetek, a Kodály MMK és a média képviselői.
A kisebbségek a helyi környezetekben az európaizálódás tükrében elnevezésű projektum célja elsősorban a nemzeti közösségek, illetve kisebbségek képviselőinek tapasztalatcseréje, valamint az együttműködés elmélyítése. A négy nap alatt kerekasztal-beszélgetés, kisebbségi fesztivál, illetve kirándulás és természetesen barátkozás szolgálta mindezt.
A kerekasztal-beszélgetésen Alojz Glavač helyi polgármester, Vugrinec Zsuzsa, Moravske Topolice Község Magyar Nemzeti Önkormányzati Közösségének elnöke, Pogány Tibor, Somorja alpolgármestere, Szentgotthárd Város Önkormányzatának képviselői mellett részt vett Márky Zoltán magyar konzul, Göncz László, a szlovén parlament magyar nemzeti közösségi képviselője, Erika Köles Kiss, a magyarországi szlovének szószólója a magyar parlamentben, a topolyai önkormányzatot pedig Balassa Endre képviselte.
A nemzeti közösség szervezettsége, kapcsolat a többségi nemzettel, a kisebbségi lét gyakorlati kérdései, valamint az európai jogszabályozás és a nemzeti öntudat, identitás megőrzése a 21. században témakörök kerültek megvitatásra. Elhangzott, a 21. század egyik nagy kihívása, hogy olyan szinten megoldja a kisebbségi kérdést, hogy ténylegesen biztosítsa a megmaradást, és ne csupán a kisebbség tanulja meg a többség nyelvét, hanem egy-egy térség kétnyelvűvé váljon.
A kisebbségek európai sokszínűsége fesztivál keretében a néptáncé, a népdalé és a gasztronómiái volt a főszerep. A csoportok néptáncos produkciókat mutattak be és bográcsos ételt főztek a település központjában. A Cirkalom fiatalabb táncosainak fellépése és a topolyaiak zúzapörköltje is elnyerte a látogatók tetszését.
A harmadik nap a kirándulás napja volt, a Muravidék magyarlakta falvaiban, a többi között Pártosfalván kétnyelvű általános iskolában, Ratkovcin sajtfeldolgozó üzemben, Filovcin fazekasműhelyben jártunk, hiszen a környék lakói turizmusból és mezőgazdaságból élnek.
A buszok a gyönyörű dimbes-dombos tájon át és erdők között vezető úton észrevétlenül gördültek Magyarország területére, Szentgotthárdon a ciszterci apátság, a templom és a színház épületét tekintettük meg, és részt vettünk a Kistérségi forgatag elnevezésű fesztiválon.
A tartalmas program mellett a projekt résztvevői igyekeztek minden szabad percet kihasználni, hiszen Moravske Toplice fürdőváros, termálfürdője az 1960-ban felfedezett 72 fokos vízre épült, és ma már 20 meleg vizű medencéje van.