2024. szeptember 1., vasárnap

Pacsér új szimbóluma

Átadták a vidékünkön egyedülálló gyógyvizű tófürdőt – Júliusban megnyílik a látogatók előtt is

Befejeződtek a pacséri fürdő építkezési munkálatai, és pénteken délelőtt ünnepélyes keretek között, számos községi, tartományi és köztársasági tisztségviselő jelenlétében sor került az épületegyüttes műszaki átadására.
Pásztor István, a Tartományi Képviselőház és a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke az átadóünnepségen a faluhoz fűződő emlékeit idézve elmondta, hogy valamikor a 2008-as év kampányának idején tapasztalta, hogy Pacséron egy maréknyi ember gondolkodni kezdett a település jövőjéről, lehetőségeiről, és azóta szinte évről évre egy-egy újabb eleme mutatkozott meg az elképzeléseknek. A fürdő is egy hat évvel ezelőtti ötletterv megvalósítása. A 15 millió dinár értékű beruházás, ami helyi közösségi hozzájárulásból és önkormányzati pénzekből valósult meg, egy kis közösségnek nagy beruházásnak számít. Pásztor hangsúlyozta, hogy követendő példa lehet a pacséri, hiszen a szegénység, a kilátástalanság, a beszűkült mozgásterek ellenére a kitartás, az eltökéltség, a szándék, a szót értés meghozta az eredményét.
– Ez a létesítmény messze túlmutat a turisztikai vonzerején, a szórakoztató tartalmakon. Ennek a létesítménynek minimum két funkcióját tartom fontosnak kiemelni: egyrészt azt gondolom, hogy a pacsériaknak, környékbelieknek lehetőséget teremt arra, hogy kellemes időt lehessen itt eltölteni, ami egyfajta életminőség-javítással jár, másrészt vonzerőt fog jelenteni, ami életet lehel ebbe a közegbe, kibontakozási lehetőséget biztosít. Erre a természeti forrásra, a meleg vízre, erre a megvalósult elképzelésre lehet majd tovább építeni – fejtette ki a pártelnök, és végül kifejezte reményét, hogy a jövőben, a fürdő bővítését követően akár hotel megnyitására is sor kerülhet Pacséron.
Mgr. Szombathy Zoltán, a pacséri helyi közösség tanácsának elnöke is reményének adott hangot, miszerint nemcsak egy kulturális jelkép lesz Pacsér szempontjából a komplexum, hanem fordulópontot jelent, kitörőpontot gazdaságilag is. A sajtónak nyilatkozva elmondta, a tó 2400 négyzetméteres víztükörrel rendelkezik, a legmélyebb pontja 1,6 méter. Az utóbbi hónapokban a fürdő megnyitásához szükséges kísérőobjektum is elkészült. A környékünkön egyedülálló tófürdő mellett egy 240 négyzetméteres objektum épült: beléptetőkapu, néhány kabin, vizesblokk és egy vendéglátó-ipari létesítmény áll majd az idelátogatók rendelkezésére. A kút, amelyből a vizet nyerik, 2010-re készült el a Nagyberuházási Alap támogatásával, az 1300 és 1400 méter mélyből, hat rétegből érkező vize 73-74 fokos. Az analízisből kiderült, hogy meglepően jó az összetétele, gyógyászati célokra is használható, és különlegessége, hogy sok ásványi anyagot tartalmaz. Tehát nem csupán termálvízről, hanem gyógyvízről van szó, ami nemcsak a klasszikus ízületi betegségekre, rehabilitációra, hanem bőrbetegségekre, sótartalma miatt a légúti megbetegedések gyógyítására is alkalmas.
A műszaki átadást követően rövidesen, a tervek szerint már júliusban megnyílhat a látogatók előtt a tófürdő a közép-bácskai kis faluban.