2024. november 26., kedd

Hány piac volt/van/lesz Topolyán?

Topolya területén egy piac működik, amelyet a Piac Közvállalat üzemeltet. Ez a piac, talán nem túlzás azt mondanunk, a központot nem számítva, távol esik mindentől. A földről való árusítást elkerülendő másfél éve két területen raktak le piaci asztalokat (a Linder nevű városrészben és a vasúti átjáró után), azzal a céllal, hogy a kistermelők ott is eladhassák termékeiket. Kiderült azonban, hogy a szóban forgó asztalok nem oldották meg a problémát, sőt új kérdéseket vetettek fel.

A város lakói által csak Linderként emlegetett környéken az asztalok közvetlen közelében lévő üzlet tulajdonosaival beszélgettünk. Mint elmondták, egy évre bérbe vették mindkét asztalt, és a kötelező foglalón kívül a havidíjat is rendszeresen fizették. Az egy év lejárta után meghosszabbították a szerződésüket, így mintegy másfél éve rendelkeznek az asztalok bérleti jogával. Elmondásuk szerint azért bérelték ki a két asztalt, hogy ne alakuljon ki egy olyan konkurencia, amellyel ők üzletvezetőként nem tudnak rivalizálni, a bolt üzemeltetési költségei ugyanis jóval nagyobbak, mint egy piaci asztal esetében. Időnként megjelentek kistermelők, akik a saját kertjükben megtermett zöldséget, gyümölcsöt szerették volna árusítani az asztalról, és ők ezt mindenféle ellenszolgáltatás nélkül jóváhagyták, annak ellenére, hogy az ilyen esetekben észrevehető volt a bolt forgalmának csökkenése. A gondok akkor kezdődtek, amikor már nemcsak őstermelők, hanem viszonteladók is használni szerették volna az asztalokat. Ehhez ők nem járultak hozzá. Azokat a vádakat, amelyek szerint kereskedni akartak volna az asztalokkal, és viszontbérbeadással foglalkoztak volna (a pletykák szerint 10 000 dinárt kértek az asztalokért), elutasítják.

Ottjártunkkor egy hölgy többféle terméket árusított az üzlet közelében lévő asztalok mellett, a földre pakolva áruit. Kérdésünkre, hogy miért nem az asztalról árusít, elmondta, hogy mivel az üzlet tulajdonosai nem engedik meg a használatát, kénytelen a földön kirakodni. A hölgy férje elmondta, hogy nem hajlandó 10 000 dinárt kifizetni az asztalokért, hisz a viszontbérbeadás törvénytelen, és a bérlőnek nincs hozzá joga.

A ZENTAI ÚTRÓL ELTÁVOLÍTOTTÁK A PIACI ASZTALOKAT

A Vajdasági Magyar Demokrata Párt Körzeti Szervezete tegnap megtartott sajtótájékoztatóján a párt nevében Kovács László és Sípos Piroska elmondták, hogy teljesen értetlenül állnak az események előtt, hisz az utóbbi időben a vasúti átjárónál lévő kispiacot  az emberek kezdték megszokni, és egyre gyakrabban jártak oda vásárolni. A közelben élőknek ez nagy könnyítés volt, mivel a piac a város ezen részén élőknek 3-4 kilométer távolságban van, és elsősorban az időseknek problémát okoz az, hogy eljussanak oda. Az új határozat azt sugallja, hogy a városi vezetőség a polgárok ellen cselekszik, hisz megnehezíti számukra a mindennapi bevásárlást. Kovács arra is kitért, hogy a piaci asztalokon az otthon, a kiskertben megtermelt kis mennyiségű terményt árusíthatták volna azok, akik ilyesmivel is foglalkoznak nyugdíj-kiegészítésként. Sípos Piroska azt is elmondta, hogy két asztalt a Vox Humana civil szervezet működtette volna, és az árusításhoz a szervezet engedélyére lett volna szükség. A sajtótájékoztatón jelen lévő civilek is nemtetszésüket fejezték ki a piaci asztalok eltávolítása miatt.

Az ügyben felkerestük Dragana Ognjenovićot, a Piac Közvállalat igazgatóját, ő elmondta, hogy az asztalokat másfél éve a helyi önkormányzat jó szándéka jeléül rakták ki. A helyzet azonban tarthatatlanná vált, mert egyre több viszonteladó jelent meg, és folyamatosan érkeztek hozzájuk a panaszok és bejelentések, azokat pedig nem tudták ellenőrizni. Ezért a törvénnyel összhangban (A Szerb Köztársaság Hivatalos Közlönye 53/2010 szám, ahol pontosan definiálva van, hogy kik és milyen feltételek mellett foglalkozhatnak kereskedelemmel), úgy döntöttek, hogy eltávolítják az asztalokat. Ezenkívül számos probléma merült fel e kispiacok üzemeltetésével kapcsolatban, nem tudnak ellenőrző mérleget biztosítani, nem tudják körbekeríteni a helyet, sem dokumentálni, hogy ki is árusít, valamint talán a legnagyobb probléma, hogy vizesblokkok sincsenek ezeken a helyeken. Mint elmondta, azzal tisztában vannak, hogy az asztalok eltávolítása után is folyik majd árusítás ezeken a helyeken, ez azonban már nem tartozik az ő hatáskörükbe.

Az ügyben tehát csak a kérdések szaporodnak. Ha 2010-es törvényre hivatkozik a Piac Közvállalat, akkor 2013-tól hogyan lehetett kibérelni az asztalokat? Az asztalok eltávolítása után továbbra is folyik majd kereskedelem ezeken a helyeken? Ezt ki fogja ellenőrizni? A továbbra is árusító termelőknek és/vagy viszonteladóknak milyen törvényeket kell majd betartaniuk?

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás