2024. szeptember 18., szerda

Magyar zombi Topolyán

A topolyai Mara Amatőr Színház új előadásra készül, a premierjére november 8-án kerül sor a topolyai Művelődési Ház mozitermében. Az érdeklődők szeptemberben egy nyilvános próba keretében már betekintést nyerhettek az előkészületekbe. A társulat azóta gőzerővel készül, a darab mind jobban kezd összeállni, és ezzel párhuzamosan természetesen a hangulat is egyre feszültebb az öltözőben. A társulat Tasnádi István Finito – Magyar zombi című drámáját viszi színre, és ennek apropóján kértük diktafonvégre a darab rendezőjét, Körmöci Petronellát, a szabadkai Népszínház színészét:

– Mikor felkértek a feladatra, még nem fogalmazódott meg bennem, de szerintem még a társulatban sem, hogy milyen előadást fogunk összehozni. Voltak bizonyos kérések felém, például, hogy vidám legyen az előadás, valamint, hogy a társulat minden tagjának legyen egy olyan fajsúlyos szerepe, ami kihívás számára. Így esett a választásom Tasnádi darabjára, amelynek címeként nekem jobban tetszik a Magyar zombi. A nézőknek kedvcsinálónak annyit tudnék elmondani, hogy rólunk szól az előadás. Nagyon a mai társadalom „kisemberéről” szól, és mindenki, aki beül a nézőtérre, találni fog egy olyan figurát, akivel azonosulni tud, és így együtt tudunk sírva nevetni. Ezért is szeretem a kortárs műveket, mivel a máról, illetve a jövőnek ír, ezenkívül szeretem megszólítani a fiatalokat, és úgy gondolom, hogy ezzel a darabbal ezt meg tudom tenni.

Kérdésünkre, hogy ő kivel tud leginkább azonosulni, Körmöci elmondta, hogy ő tulajdonképpen minden szereplővel, és ha az egész életet vesszük figyelembe, akár az anyós szerepével is.

Vörös Emese már a kezdetektől a társulat színésze. A készülő darabban Reszlik Hajnalka Mirtyll, egy riporternő szerepét játssza, aki bekerül egy vidéki szappanoperába, amely Nagyábrándon zajlik éppen, és buzgón igyekszik tudósítani. Elmondása szerint a riporternőnek a falusi élet bizonyos mozzanatai nagyon is kedvére vannak, például az evés, ivás és a lakodalmi hangulat, amelyet a városiak megjelenése idéz elő, de a nagy vidámságban rájön, hogy mi az, ami hiányzik az életéből. Vörös azt is elárulta, hogy minden rendezővel másmilyen együtt dolgozni, jelen esetben pozitívumként értékeli, hogy Körmöcivel nem csupán a külcsínnel foglalkoznak, hanem egy-egy mozdulatnál arra is figyelmet fordítanak, hogy azt milyen belső szándék vagy ok motiválja, és fontosak a belső monológok is, aminek hatására színészként könnyebb azonosulni a szereppel.

Bogárdi Zsolt sok éve játszik a társulatban. Mint elmondta, a darabban Pált játssza, aki egy bulvárműsor, a Pál Show műsorvezetője, és mindenben csak az eszközt látja a siker eléréséhez, valamint a nézettség megnöveléséhez. Egy olyan figura, aki mindent elkövet, hogy a címlapokra kerüljön, még a kerti budi körül keringő bűzt is hajlandó elviselni, csak hogy befusson. Nagy meglepetésére a hátsóudvarban összefut Tigris Nikivel is, aki egy lecsúszott énekesnő, és ez további bonyodalmakat szül, míg végül eljutunk a show-ig. Bogárdi szerint a nézők a darabban akár magukra is ismerhetnek, hisz az egész arról szól, hogy mi, emberek milyenek vagyunk, és hogy a média mekkora hatással van a mindennapi életünkre.

És hogy miért érdemes megnézni az előadást? Álljanak itt Vörös Emese szavai, miszerint a felhőtlen szórakoztatás mellett a darab gondolkodásra késztet, és értelmezése nem áll meg a függönynél.