2024. szeptember 18., szerda

Korszerűen felszerelt műhely a gyakorlati oktatáshoz

A hentes szakirányú oktatáshoz és szakvizsgáztatáshoz újabb eszközöket nyert a topolyai Mezőgazdasági Iskola

A Szekeres László Alapítványon keresztül, a pályázatnak köszönhetően 56 000 dináros keretösszegből a többi között a hentesképzés korszerű gyakorlati megvalósításához szükséges eszközökkel és műszerekkel gazdagodott a tanintézmény. 2014 májusában született pozitív döntés arról, hogy a topolyai Mezőgazdasági Iskolának a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. A magyar kultúráért és oktatásért című pályázati felhívására beadott Korszerű felszerelést a gyakorlati oktatáshoz elnevezésű pályázati anyaga nyertes lett. E támogatás jóvoltából több olyan munkaeszközt szereztek be: darálót, kolbásztöltőt, fűrészt, analitikai mérleget, amellyel nemcsak a hentes, hanem a pék szakirányú gyakorlati oktatói tevékenység is teljesebb lett. Az eszközöket, műszereket az élelmiszer-ipari technikusi szak diákjai is fel tudják használni. A támogatásoknak köszönhetően évente körülbelül 220-230 diák gyakorolhat szakszerűen az iskola egyre korszerűbben felszerelt műhelyeiben, értesültünk az iskola vezetője, Tóth Tibor és Mátéffy Katica élelmiszeripari-mérnök, a középiskola szaktanára ismertetőjéből, amikor a napokban az iskola műhelyébe látogattunk. Akkor zajlott a nyolc első osztályos hentes tanuló első olyan gyakorlata, amely során a kolbászkészítés teljes folyamatával ismerkedve a diákok az összes újonnan beszerzett szakmai eszközt is kipróbálhatták a gyakorlatban Mátéffy Katica tanárnő felügyeletével, irányításával.

Korábban már lapunk hasábjain is írtunk arról, hogy az elmúlt tanévben már nemcsak a gyakorlati munka, hanem a végzősök szakvizsgáztatási folyamata is a tanintézményen belül zajlott. A diákok év közbeni gyakorlati képzésének megszervezése nem problémamentes – informáltunk akkor –, mivel a középiskolás tanulók jövőbeli lehetséges munkáltatóinak jó része egyre kevésbé nyitott a fiatal, még szakképzetlen munkaerő iránt. Mindezen körülmények is indokolták egy korszerűen felszerelt műhely létrehozását. Erre lehetőséget adott az idei évben az MNT oktatásra vonatkozó, 2014-ben első ízben odaítélendő támogatásokra vonatkozó pályázata is. A tanintézmény dolgozói ezúttal arról is informáltak bennünket, miszerint hosszabb kihagyás után nemrégiben az IM Topola vállalat jelezte: szeretne ismét együttműködni a hentesképzésben részt vevőkkel, sőt, ha lennének végzősök, azok ösztöndíjazásáról is tárgyalhatnának. Többek között ez a tény is igazolja, hogy a Mezőgazdasági Iskola diákja szakmailag kellőképpen felkészültek, keresettek a munkaerőpiacon. Sajnos azonban az egész Vajdaságban csupán Topolyán megvalósuló magyar nyelvű hentesképzés két éven keresztül, minisztériumi jóváhagyás hiányában, nem indulhatott. Az idei tanévre vonatkozóan bekövetkezett fordulatnak köszönhetően 2014-ben nyolc, Doroszlóról, Csantavérről, Bácsgyulafalváról, Bácskossuthfalváról, Bácsfeketehegyről, Székelykevéről és Kishegyesről érkező, szakmai előtudással némileg rendelkező, érdeklődő fiatal fiú iratkozott az iskola hentes szakára. Közülük a doroszlói Novák Konrád osztotta meg velünk tapasztalatait:

– Mielőtt az iskola tanulója lettem, foglalkoztam édesapám mellett hentesi feladatokkal. Neki van egy kisebb műhelye, ahol sok tapasztalatot szereztem, itt pedig azt tökéletesíthetem. Az iskolai felszerelést jó minőségűnek, biztonságosan használhatónak találom. Ma a csontozás mellett a kolbásztöltelék összeállításánál pl. egy nagyon korszerű digitális mérleget is kipróbálhattunk. Számomra a legkedveltebb feladatok egyike a húskockázás. Szeretem ezt a szakmát – mondta Konrád.

A leendő hentesek számára az iskola korábban beszerzett felszerelései között kések, késtartók, élesítők, munkafelület szerepel, valamint 2013 decembere óta a hentes szakirányú képzésben részesülők számára az iskola két új, teljes védőfelszerelést is vásárolt két páncélkötény és két páncélkesztyű formájában, amely beruházás összértéke 64 000 dinár. Ugyanebben az időszakban jelent meg és vált hozzáférhetővé elektronikus formában a tanulók számára a Mátéffy Katica által Húsipari technológia címmel megjelentetett jegyzetfüzet, amelyet tankönyvpótló kiadványként az idei tanév elsősei is eredménnyel forgathatnak.