2024. november 24., vasárnap

Egy asztalnyi könyv a képzőművészet jegyében

Több szerző kiadványát mutatták be a 9+1 Nemzetközi Művésztelep Mesterműhelyében

Irodalmi jellegű volt a megalapításának 45. évét jegyző bácskossuthfalvi 9+1 Nemzetközi Művésztelep XXI. Mesterműhelyének kísérő rendezvénye. A több könyvet bemutató találkozó moderátora, Léphaft Pál karikaturista elsőként Bordás Győző írót, szerkesztőt kérte fel, hogy szóljon néhány szót a Velünk történt című, válogatott novelláskötetéről, amelyet a helyi születésű néhai nagy képzőművész, Hangya András alkotásaival illusztrált.

– A Forum Könyvkiadóban szerkesztettem a képzőművészeti sorozatot, és 1977-ben a Hídhoz kerülve Bányai Jánossal kitűztük azt a célt, hogy felkeressük az országban élő és alkotó magyar ajkú képzőművészeket. Hangya András nem nagyon volt hajlandó abban az időben interjút adni, de velem – mint ifjú titánnal – bizonyos feltételeket támasztva szerencsére kivételt tett. Ettől az évtől haláláig 1988-ig levelezésben álltunk, és neki az volt a szokása, hogy a levelezőlapok mellé képeket is küldött. Ennek köszönhetően a tulajdonomban van ötven ilyen munkája. Maurits Ferenc kollégámat kértem fel, hogy válogasson ezek közül a lapok közül illusztrációkat a szövegek mellé – mesélte Bordás Győző. Ezt követően Fujkin István képzőművész, a mesterműhely horgosi születésű, Kanadában élő szelektora mesélt az életét és a munkásságát, az alkotásait feldolgozó Felhő(n) járó című kötetről, aminek a szövegét Péter László és Varga Lilla állította össze.

– A kötet 220 alkotásomat tartalmazza. A képeim nagy részét valamilyen zene, zenei szerzemény ihleti, a belső látásomat használva vetettem az érzéseimet vászonra. Ma is vannak olyan zeneművek, amik „nem hagyták magukat” megfesteni, de hatottak rám a préri indiánjainak zenéi, szakrális tárgyai is – tette hozzá egyebek mellett a képzőművész, aki mesélt arról is, hogy bárhova is vetette eddig a sorsa, igyekszik minden vidéken megtalálni, megélni az otthon érzetét, mégis egyre inkább húzzák haza a gyökerei. Péter László Székelykevén született, jelenleg Magyarországon él és tanít rajztanárként. Tollrajzok – Barangolás a délvidéki képzőművészekkel és Tollrajzkönyv – Barangolás a képzőművészetben című könyveit, élettörténetét ismerhette meg a halgatóság.

– A vajdasági képzőművészeket igyekeztem egy csokorba szedni, illetve a magyar és a világ képzőművészeti vonatkozásaival foglalkoztam. Egyébként egyik kedvenc területem  a helytörténet is, szülőfalum múltjának, anekdotáinak kutatása – hangzott el egyebek mellett. Szalai Attila karikaturista, a Hét Nap munkatársa a Sport, Művészet és Rock&Roll című kötetéről mesélt.

– A Balkáni kaleidoszkóp 2003-as megjelenése után ez a második ilyen jellegű kötetem, és hálás vagyok a megjelenésében engem támogatóknak. A könyvben tiszteletemet adom azoknak a sportolóknak, zenészeknek, művészeknek, akikre felnézek gyermekkorom óta. Olyan szerencsés vagyok, hogy a könyv egy NASA űrszondának köszönhetően felkerült a világűrbe is. Igyekszem nem megsérteni senkit, és nagyon örülök, ha a karikatúrákon keresztül megérinthetek egy-egy jeles pillanatot, egy gólt – mondta Szalai Attila. Léphaft Pál Gúnyhatár c. kötete 52 karikatúrát és újságíró kolléga szövegét tartalmazza.

– Sydneytől Bécsig, és a Kárpát-medence több más vidékéről is fogalmaztak meg a karikatúráim mellé gondolatokat a kollégák, ami az összetartozásunk egy nagyon szép példája. A kötet a Székelyföldi Magyar Újságírók Egyesülete kiadásában jelent meg, az ötletgazdája, a kiadás támogatója Galdács Pál volt, a romániai magyar újságírás doyenje – tudtuk meg egyebek mellett Léphaft Páltól. Az idei mesterműhely vasárnap rögtönzött kiállítással zárult, a Művelődési Házban megrendezett Szent István-napi megemlékezéssel egy időben.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Forró Krisztián a 9+1 Nemzetközi Művésztelep vezetője köszönti a könyvbemutató közönségét (Kazinczy Paszterkó Diana felvétele)