2024. szeptember 17., kedd

Félévértékelő

Topolyán több szervezet is foglalkozik a mezőgazdasági termelők ügyeivel

Topolya Község Fejlesztési Társulása, az Agrobiznisz Klub és a Topolyai Termelők Egyesülete évek óta koordinálja a gazdaságok regisztrációját. E folyamat minden évben februártól március 31-ig zajlik, és ilyenkor minden gazdaság esetében regisztrálni kell a jelenlegi állapotokat, hogy adott évben milyen kultúrákat terveztek a gazdák, azaz, hogy már milyen kultúrákkal ültették be a földeket, valamint ilyenkor jegyzik be az állatállományt, sőt a tervezett állományt is. Ez igen fontos a termelők számára, hisz csak aktív státusszal rendelkező gazdaság tud törvényesen kereskedni és támogatásokhoz jutni. Az idén több passzív gazdaságot aktivizáltak, és mintegy 20-25 százalékkal megnőtt a gazdaságok száma, így az eddigi körülbelül 3500 helyett most 4200 bejegyzett gazdaság van a községben.

Lapunk számára Szabó Szabados Szilvia, a fejlesztési tárulás szakmunkatársa, az Agrobiznisz Klub elnöke és Slingár Irén, a Topolyai Földműves-egyesület elnöke értékelte az utóbbi hónapokat. Elmondták, hogy igen specifikus évet zártak, hisz már korábban tudták, hogy a támogatások le lesznek csökkentve húsz hektárra, vagyis maximum húszhektárnyi területre igényelhetik a gazdák mind a területalapú, mind a műtrágya és üzemanyag utáni támogatást. A területalapú támogatás igénylése május negyedikén indult. A társulás megközelítőleg ezer gazdasággal foglalkozik, és körülbelül hétszáz igénylést adott át. Ez elég kevés, éppen ezért a napokban vizsgálják meg, hogy ki az, aki lemaradt, vagy esetleg más szervezeten keresztül intézte el a dolgokat. Ennek a támogatásnak a kifizetése már folyamatban van. Ez az első év, hogy ilyen szervezetten működik a rendszer. Ez talán annak is köszönhető, hogy a minisztériumot visszahelyezték Šabacról Belgrádba, és általános tapasztalat, hogy javult a kapcsolat a termelők képviselői és a minisztérium között.

A regisztráció mellett a pályázatok írásában is segítséget nyújtanak a termelőknek. Jelenleg a tartományi mezőgazdasági titkárság pályázatai állnak nyitva. A földjeiket bérbe adó idős háztartások megsegítésére kiírt pályázatra több mint száz kérelmet nyújtottak át, valamint elkezdődött a feldolgozóipari berendezések vásárlására és a farmok belső berendezésére kiírt pályázatok megírása. Folyamatban van a Mezőgazdasági Minisztérium által kiírt, 40 százalékos támogatottságot nyújtó pályázat is, amit nálunk leginkább kapcsolható berendezések igénylésére használnak ki a termelők, de az idén egy siló építésére is érkezett be pályázat, míg tavaly öntözőberendezésre is adtak át igénylést. Kérdésemre beszélgetőpartnereim elmondták, hogy tapasztalataik szerint a termelők egyre bátrabbak, és igyekeznek minél több lehetőséget megragadni.

Mindezek mellett ezek a szervezetek foglalkoztak a tejtermelők és a sertéstenyésztők utóbbi időben nagy visszhangot kapott gondjaival. Előbbiek számára koordinálták a megmozdulásokat, utóbbiak számára irányították az árutartalékok részére történő intervenciós felvásárlást. A feladatuk tehát nem merül ki abban, hogy segítenek a dokumentumok kitöltésében, hanem intézik a termelők ügyes-bajos dolgait is, hisz nekik nincs hova fordulniuk, és sokszor olyan apróságok miatt is blokkolhatnak egy-egy gazdaságot, mint például egy rossz helyre vagy színnel nyomott pecsét.