2024. szeptember 17., kedd

A kreatív munkásemberek nagy családjában

A Vajdasági Kézimunka-kedvelők XVII. Nemzetközi Kiállítása Bácskossuthfalván

Kiss Julianna, a Vajdasági Kézimunka-kedvelők Szövetségének elnöke nevezte a Vajdasági Kézimunka-kedvelők XVII. Nemzetközi Kiállításának bemutatkozó közösségét a kézimunkázók, kézművesek, vagyis a kreatív munkásemberek nagy családjának, akik jóvoltából június 25-étől 28-áig ünnepi köntösbe öltözött a bácskossuthfalvi Id. Kovács Gyula Általános Iskola.

Az elnök asszony, aki a Szenttamási Kézimunka-kedvelők Egyesületének vezetői tisztségét is betölti, nem versenynek, hanem szeretett baráti találkozónak nevezte a Vajdasági Kézimunka-kedvelők Szövetsége és az Ady Endre Magyar Művelődési Központ Tarka Virág kézimunkacsoportja által közösen szervezett rendezvényt, amelyen több mint 1500 kiállító ötezernél is több alkotását helyezték közszemlére. Kiss Julianna értékelése szerint egy-egy népművészeti tárgyi alkotás nemcsak hagyományainkról tesz tanúbizonyságot, hanem az alkotó jellembeli vonásairól is sokat elárul.

A régi népi hagyományok, kézművesmunkák alkotása örömteli, ugyanakkor befogadása is boldogsággal tölt el, valamint a nevelő és nyugtató hatása sem elhanyagolható, emlékeztetett Kisimre Szerda Anna, a topolyai önkormányzat művelődési kérdésekkel megbízott tanácsosa, aki a nemzetközi kiállítás megnyitószövegében azt is kiemelte: eleink tárgyi világában minden használati tárgynak esztétikai funkciója is volt. Az általa kiemelt jellemzők érvényesek a kiállítás társszervezői szerepkörét vállaló Tarkavirág kézimunkacsoport kiállítóhelyén álló alkotásokra is:

– Kézimunkacsoportunk képviselői a megszokott kunhímzések felvonultatása mellett ezúttal úgy határoztak: nagyon sok párnát készítenek, változatosabbá téve ezáltal a tárlatot, amely ezúttal 33 vajdasági és 8 magyarországi település, mégpedig Bácskossuthfalva három testvértelepülése: Kunbaja, Jászkisér, Mélykút, továbbá Orosháza, Dunaföldvár, Tiszaföldvár, Ruzsa és Szatmár 46 kézimunkacsoportjának és néhány magánszemélynek az alkotói világát mutatja be – osztotta meg lapunkkal az Ady Endre MMK Tarka Virág kézimunkacsoportjának vezetője, Bece Angéla.

A Vajdaság-szerte 46 tagközségben 56 tagcsoportot felölelő szövetség nemcsak a fentebb sorolt, felnőtt kiállítókat tömörítő csoportokra fókuszál a napokban megkülönböztetett figyelemmel és szeretettel, hanem arra a három gyermekcsoportra is, amelyek szintén a kiállítók között szerepelnek Temerint, Topolyát és Budiszavát képviselve. E csapatokat is a Vajdasági Kézimunka-kedvelők XVII. Nemzetközi Kiállításán háromtagú szakzsűri értékeli majd, első, második, harmadik és negyedik kategóriájú csoportokba sorolva őket. A csoportok eredményeit serlegek jelzik majd, az egyéneknek a szövetség által szervezett műhelymunkákon, oktatói foglalkozássorozatokon felmutatott eredményeit pedig elismerő oklevelek. A tárlat ünnepélyes megnyitóját, amelyen a szövegünkben is idézett személyek mellett az Ady Endre MMK elnöke, Gogolyák Gabriella is felszólalt, a központ Viola leánykórusa dalcsokrának közreadása tette emelkedettebbé. A kiállítás június 27-én, vagyis szombaton 9-től 19 óráig, vasárnap pedig 13 óráig látogatható. A záróünnepséget a helyi színházteremben tartják június 28-án, 14.30-kor. Ezen az eseményen a Cimborák táncegyüttes is szolgáltat majd műsort.