2024. szeptember 17., kedd

Fellélegezhetünk?!

A kánikulát egy hidegfront érkezése oldja – A változékony időjárás is megterhelő szervezetünknek – A topolyai mentőszolgálat tapasztalatairól

Az időjárás-előrejelzések szerda estefelére térségünk felett hidegfront átvonulását jelezték, amelynek következményként mára a hőmérséklet tízfokos esését jósolták. Tegnap a hőmérséklet Topolya községben is napközben elérte a 39 fok körüli értéket. A hőmérséklet visszaesésével számolva csütörtökön 27–29 fokos csúcshőmérsékletre van kilátás, sőt csak vasárnap esedékes, hogy a hőmérő higanyszála ismét harminc fok fölé emelkedik.

A lehűlést kísérő jelenségként változó légnyomást is tapasztalhatunk, amely a krónikus betegeket, pl. a szív- és érrendszeri megbetegedésben szenvedőket igencsak megviseli. Ilyenkor az átlagosnál nagyobb azoknak a száma is, akik mellkasi fájdalommal, magas vérnyomással fordulnak a topolyai Dr. Hadzsy János Egészségház mentőszolgálatához. Ezen tapasztalatokat is megosztotta lapunkkal dr. Kokrehel József mentőszakorvos, a topolyai mentőszolgálat főorvosa, akit tegnap délidőben a szolgálat tapasztalatairól kérdeztünk az elmúlt napokra vonatkozóan. Dr. Kokrehel kifejtette, hogy az elmúlt tíz, de legfőképpen az utóbbi három napban Topolyán is gyakrabban keresték fel panaszaikkal a polgárok a mentőszolgálatot, nappal és az éjszakai időszakokban egyaránt. Körülbelül húsz százalékkal sűrűbben érkezett hozzájuk riasztás.

Mint azt a főorvos elmondta: a polgárok többek között a topolyai állomás közvetlen számán, a 024/715-514-es, mobiltelefonról is hívható telefonszámon is kérhetnek orvosi gyorssegélyt vagy akár szóbeli tanácsot is, ha bajt észlelnek. A topolyai tóparton tartózkodókhoz szerdán, a déli órákig még nem riasztották a szolgálat munkatársait. Az elmúlt napokban 2-3 infarktussal hozzájuk érkező beteget és ugyanennyi agyvérzéses pácienst is elláttak. A kánikulában nagyon sok esetben többé-kevésbe nem konkretizálható panaszokkal jelentkeztek náluk a betegek. Elsősorban vérnyomás-ingadozásra, mellkasi fájdalomra, fejfájásra és szédülésre panaszkodtak. Megnövekedett az eszméletvesztéses, hőgutát kapott személyek száma, ezeket a pácienseket elsősorban kültéren levő munkahelyükről szállították be. Mint mondta, személyfüggő, hogy ki hogyan reagál az extrém időjárási körülményekre, de tapasztalatuk az, hogy a kánikulában inkább vérnyomáseséssel lehet számolni. Bélfertőzéses tüneteket mutató betegek nem jelentkeztek magasabb számban az elmúlt időszakban, sőt asztmás páciensek sem. Szép számban jelentkeznek azonban allergiás megbetegedésekkel a mentőszolgálatnál. Gyakoribb a kullancscsípéssel jelentkező beteg, sőt az egyéb rovarcsípést elszenvedő is. Az utóbbi páciensek esetében néhány nappal a csípés után még durvább változatban is jelentkezett az allergikus reakció, tudtuk meg dr. Kokrehel Józseftől, aki kérdésünkre elmondta: szalmonellafertőzéses megbetegedésről egyelőre nincs tudomása. Hogy mely korcsoportba tartozók a leginkább veszélyeztetettek, válaszában elhangzott: a kánikula veszélyt jelent mindenkire, az egészséges emberre is. Különösen veszélyeztetettek például azok az erejük teljében lévő emberek, akik nehéz fizikai munkát végeznek több órán keresztül a tűző napon, nem ügyelve életmódjukra, -körülményeikre. A gyermekek folyamatos folyadékpótlására is nagyon kell ügyelnünk a nagy melegben, ugyanis az ő szervezetük több vizet tartalmaz, mint a felnőtteké, és ha valamilyen okból kifolyólag fogy a szervezetükből a víz, az azonnali reakciót követel. A fedett fővel való közlekedést, a folyamatos és nem hirtelen folyadékpótlást, elsősorban a nem szénsavas üdítőkkel való szomjoltást mindenkinek szem előtt kell tartania.