Topolya Község Mezőgazdaság- és Vállalkozásfejlesztési Alapja a lehetőségekhez mérten már évek óta igyekszik vissza nem térítendő támogatások formájában segíteni a mezőgazdasági termelőket, azon belül is külön figyelmet szentelve a kisgazdaságoknak. A támogatások formája az évek során változott, mint ahogy a rendelkezésre álló összeg is. Az idén eddig három pályázatot írtak ki, és a tervek szerint a közeljövőben ehhez csatlakozik még három. Erre összesen 9 millió dinár áll az alap rendelkezésére, az összeget a községi költségvetésből választják ki. Lapunk kérésére Majláth Béla, az alap igazgatóbizottságának elnöke beszélt a részletekről.
– A rendelkezésünkre álló összeg évről évre növekedett, mire elérte a jelenlegi szintet, és ebből próbáljuk a korábban jól bevált pályázatainkat életben tartani és továbbfejleszteni összhangban a törvényes előírásokkal. Az utóbbi években három támogatási forma látszik állandósulni; a biztosítások egy részének átvállalása, a különböző kereskedelmi bankoknál felvett hitelek kamattörlesztésének a támogatása, valamint az év folyamán fölmerült állatorvosi költségek visszatérítése a szarvasmarha-tenyésztők részére, amibe beletartozik a különböző gyógyszerek, vitaminok, táplálék-kiegészítők költségeinek átvállalása bizonyos százalékban. Ezek a pályázatok olyan értelemben mozdulatlanok, hogy akik a korábbi években pályáztak, azok ugyanazon feltételek mellett az idén is pályázhatnak. A terveink szerint még három támogatási formát szeretnénk bevezetni, amelyek még elég képlékenyek, hisz át kell értékelni, hogy van-e ezeknél fontosabb cél vagy megoldásra váró probléma. Az őstermelők piaci árusítását fogjuk részben támogatni, tehát a piaci asztalok éves bérleti díjának egy részét megtérítjük. Mivel állandó vitát okoz az, hogy a tejtermelők a tej átadásakor sokszor megkérdőjelezik a feldolgozó által meghatározott minőséget, így egy kontrollpontot beiktatva a rendszerbe támogatnánk a szomatikus sejteket vizsgáló berendezések beszerzését, hogy legalább minden helységben legyen egy ilyen műszer. Harmadsorban pedig a jószágtenyésztők esetében szeretnénk a törzskönyvezési költségek egy hányadát támogatni. Utóbbi pályázatok kiírására minden valószínűség szerint október folyamán kerül sor – részletezte Majláth.
Ezeken a pályázatokon az elnyerhető összeg a kiadás mértékétől függ, de általában 25 és 50 ezer dinár között mozog. Az eddigi tapasztalatok alapján egy-egy pályázati kiírásra 100-100 termelő jelentkezik. Azt is tudni kell, hogy az alap munkatársai az előző évek tapasztalatai alapján határozzák meg, hogy egy-egy támogatási formára mennyi összeget irányoznak elő, ez azonban időközben változhat a termelők igényeinek függvényében. A pályázatok egész év folyamán nyitva állnak, de az utolsó negyedév a legmozgalmasabb, az alap ugyanis a termelők költségeit utólag ismeri el, azokat, amelyek valóban megvalósultak, és ezt számlákkal, szerződésekkel is bizonyítani tudják.
Majláth azt is elmondta, törekszenek arra, hogy a kitöltendő űrlapok minél egyszerűbbek legyenek, ám ennek ellenére is sokszor hiányosan vagy helytelenül kitöltött lappal találkoznak, ami ugyan nem von magával azonnali kizárást, de a hiánypótlás és a korrekció pluszmunkát ad az alap dolgozóinak. Az alap a pályázati kiírásokat folyamatosan elküldi a helyi közösségekbe, mezőgazdasági civil szervezeteknek, de megtalálhatóak Topolya község honlapján is (www.btopola.org.rs).