2024. szeptember 17., kedd

Még szól a Régió Rádió

A cégen belül teljes a bizonytalanság – A probléma nem csupán a magyar közösséget érinti – A médiaprivatizáció Topolyán

A 2002-ben alapított Topolyai Tájékoztatási Közvállalat is a privatizációra vár. Miután a törvényi előírások értelmében az önkormányzatok a jövőben nem működtethetnek médiaházat, országszerte előtérbe került ezen intézmények magánosítása, így a topolyaié is, amely iránt ugyan korábbi beszámolók szerint még a tavalyi év során jelentkezett is egy érdeklődő, de később ez az üzlet meghiúsult. Így ez év márciusában a Privatizációs Ügynökség meghozta a határozatot, amely kimondja, hogy a médiaházat nyilvános árverésre bocsátják. A privatizációs eljárásnak július 1-ig kellett volna befejeződnie, hisz ezen túl az önkormányzatok nem vehettek részt a működtetésében. A cégen belül akkor is nagy bizonytalanság uralkodott, és akkor senki sem jelentkezett konkrét ajánlattal, így október 31-éig továbbra is az önkormányzat működteti. Időközben a tartomány lemondott a cégen belüli 25 százalékos részesedéséről, így teljes egészében az önkormányzat birtokába került, így ezt követően a vállalatnak már nem csupán 75 hanem 100 százaléka várta és jelenleg is várja új tulajdonosát.

Miután a községi képviselő-testület másodszor is elfogadta a magánosítás módszerére és modelljére vonatkozó határozatot, meghirdették annak második körét. A jelenleg is folyamatban lévő körben a cég könyvelőségi értékének, vagyis a megközelítőleg 47 220 euró 66 százalékáért már megvásárolható a vállalat. E kör határideje október 10-e. A médiaház iránt érdeklődők eddig a dátumig tehetnek ajánlatot a cég megvételére, a beérkezett ajánlatok borítékának felbontására pedig október 12-én kerül sor.

A cégen belül teljes a bizonytalanság, senki sem tudott információval szolgálni a dolgok jelenlegi állásáról, arról sincs tudomása senkinek, hogy az eddigiek során érkezett-e ajánlat a cégre. A vállalat igazgatója, Mirić Námesztovszki Kornélia telefonos megkeresésünkre elmondta, hogy a dologról érdemben csak a Privatizációs Ügynökség beszélhet, hisz még a médiaház vezetősége sincs beavatva a folyamatokba. Az önkormányzat részéről sem kaptunk bővebb információt, ők is csak október 10-e után tudnak használható adatokkal szolgálni, annyit azonban sikerült megtudnunk, hogy az ügyben nem történt mulasztás, az eddigiek folyamán minden a törvényes előírások és határidők betartásával történt.

A cég dolgozói pedig továbbra is teszik a feladatukat. Tizenegy állandó és nyolc külső munkatárs dolgozik az Express Chanel televíziót és a Régi Rádiót működtető cégben, amely napi huszonnégy órán keresztül sugározza műsorát magyar, illetve szerb nyelven, valamint heti egy-egy alkalommal szlovákul és ruszinul. Így a probléma nem csupán a magyar közösség számára kiemelt jelentőségű. Egyelőre a cég dolgozói bizakodónak tűnnek a munkahelyüket illetően, bár ők sem tudják, mi lenne a legjobb megoldás. A törvény értelmében, amennyiben a legutolsó határidőig, ami a dolgok jelenlegi állása szerint október 31-e, nem sikerül a privatizáció, akkor a cég megszűnhet, vagy tovább működik úgy, hogy a részvényei a dolgozók között kerülnek kiosztásra.