A topolyai Bethesda Szeretetszolgálat már több mint 12 éve foglalkozik a különböző fogyatékossággal élőkkel. Az intézmény napközis ellátását körülbelül harminc állandó kliens veszi igénybe, nemcsak Topolyáról, hanem a környező településekről is, Bajmoktól egészen Tornyosig. A szeretetszolgálat tagjai a napokban sajtótájékoztatót tartottak, melyen a november elsejével záródó pályázataik eredményeit prezentálták.
– Gyakorlatilag két évet szeretnénk összefoglalni, de tulajdonképpen öt évről és kilenc hónapról van szó, mivel ezek a pályázatok egymást kiegészítve, egymásra épülve valósultak meg. Két jelentős pályázatunk volt. Az egyik a Wings of spread – Tárjuk ki szárnyainkat program volt, amelyet a budapesti székhelyű Nyílt Társadalom Alap támogatott. Azért hangsúlyoztam ki az öt év kilenc hónapot, mivel az alapnál 2010 februárja óta pályázunk, és ennek köszönhetően a napközi szolgáltatás mellett a szállítói szolgáltatást is el tudtuk indítani, amely öt éve megszakítások nélkül működik, valamint a terepi szolgálatot, amelyet azon klienseinknek szánunk, akik a pszichofizikai állapotuk miatt nem tudnak bejárni a központba, tehát ez egy házi-ápolói-fejlesztői szolgálat. Az elmúlt hat év alatt ezt a három szolgáltatást tartottuk fönt, és elmondhatom, hogy ennek összesített költségvetése 83 600 dollár, ami egy jelentős tétel a Bethesda büdzséjéből – ismertette Cipó Rózsa, az intézmény titkára. – A másik pályázatunk egy 9 négyzetméteres mini üvegház létesítése volt, amely a napközi kliensei foglalkoztatásának elindítását és önállósulását szolgálja. Ez a Femmes d'Europe elnevezésű brüsszeli alap támogatásával valósult meg. Az erre a célra elnyert 1510 euró azonban, a korábbi ajánlattevő árkorrekciója miatt kevésnek bizonyult, és ezért más kivitelezőt kellett keresnünk. Szerencsére sikerült találnunk két topolyai céget, amelyek nemcsak kivitelezőként, hanem támogatókként is felléptek, és nélkülük ez az üvegház nem készülhetett volna el. Ezek a Metal Konstrukt Kft. és az I-Modul ügynökség, amelyek körülbelül még egyszer annyit hozzátettek az összeghez, amennyit a pályázaton sikerült elnyernünk.
Cipó ezt követően felolvasta a Bethesda elnöke, Anna Dimitríjevics levelét, amelyben kitért arra, hogy szem előtt kell tartanunk az eddigiek során elért eredményeket, ugyanakkor arra az égető kérdésre is felhívta a figyelmet, hogy hogyan biztosítható az intézmény további sikeres működése, hisz a jelentős donorszervezetek egymás után vonulnak ki Szerbiából. Dimitríjevics a következőket írja levelében: „itt az ideje, hogy azok, akik számára ez fontos, és akinek felelőssége van az általunk nyújtott szolgáltatások fenntartásában, a jelenlegi lehetőségek keretében átvegyék az alapszolgáltatások terheit.” Itt jegyezzük meg, hogy kérdésünkre Cipó elmondta, hogy a szeretetszolgálat működését négy forrásból biztosítják. Egyrészt az adományozó cégek és magánszemélyek, másrészt pályázatok útján különböző állami és civil alapok, valamint a helyi önkormányzat is kiveszi a részét a működésből, éves szinten 1,7 millió dinárral támogatja azt, valamint a napközi klienseinek szülei is fizetnek a szolgáltatásért, ami 350 dinárt tesz ki egy napra.
A pályázatokat szakmai szempontból Huber Varmuzsa Anikó gyógypedagógus értékelte, aki a kliensek fejlődése, gyógyulása, társadalmi integrációja felől közelítette meg az elért eredményeket. Arról is beszámolt, hogy sziklakerti dísznövényeket már korábban is árusított a Bethesda, és hogy a helyi közösség a jövő évtől kezdve megvásárolja a napközi üvegházában nevelt dísznövényeket, és azt a parkok, terek szépítésére használja fel, ezzel is támogatva az intézményt.