Benda Dénes, Juhász Attila és Balassa Endre a konferencián (Fotó: Lakatos János)
Kedden a Topolyai Múzeumban egy tapasztalatok megosztását célzó konferenciára került sor a „ Határon átnyúló regionális együttműködés fejlesztése a tudás- és tapasztalatcsere felgyorsítása céljából” elnevezésű projektum keretein belül.
Ez volt a három konferenciából álló sorozat első állomása, melyen dr. Benda Dénes, a jánoshalmi önkormányzat címzetes jegyzője és Juhász Attila, a projektum szakértője tartottak előadást.
– A tapasztalatszerzés mellett a projektum másik célja a tanultak megosztása. Három konferenciát szervezünk, mindegyiknek megvan a maga specifikus témája. A jelenlegi konferencia az első, és azokról a tapasztalatokról szól, amit a jánoshalmi tanulmányút során szereztek a hivatalnokok, ugyanis 14 topolyai, önkormányzati dolgozó két napig a jánoshalmi önkormányzatban dolgozott – tudtuk meg Balassa Endrétől, a projektum menedzserétől. – A topolyaiak megismerték, hogy milyen körülmények között dolgoznak uniós kollégáik, valamint a szakma specifikus jellemzőit. Ma-holnap az uniós jogszabályok 75 százaléka az önkormányzatokon keresztül fog megvalósulni, erre kell felkészülni.
Juhász Attila a tanulmányút tapasztalatairól és az ott elsajátítottakról tartott előadást. Lapunknak a következőket nyilatkozta:
– Nagyon fontosak az ilyen EU-s projektumok, mert itt a tapasztalatcseréről és a gyakorlati tudnivalók átvételéről van szó. Okos ember más kárán tanul, a buta pedig sajátján sem. Hála istennek, az Európai Unió támogat ilyen projektumokat, amelyek lehetőséget adnak, hogy átvegyük más tapasztalatait. A jánoshalmi önkormányzat közel áll a topolyaihoz, az emberek és az önkormányzati vezetők ismerik egymást. Ez nagyon fontos volt, mert a topolyaiak közvetlen betekintést kaptak egy uniós önkormányzat munkájába.
* Mik voltak a hivatalnokok tapasztalatai?
– A topolyaiak azzal indultak, hogy ők gyorsabbak, hatékonyabbak és nagyobb feladatkörrel bírnak. Jánoshalmán azt tapasztalták, hogy ott a közigazgatás munkájának minden formája más, és hatékonyság, gyorsaság, valamint sok minden más téren van még mit tanulniuk. A mi emberink úgy álltak hozzá az uniós jogszabályokhoz, hogy azok biztosan sokkal jobbak, mint a mieink. A projektum végére kiderült, hogy nem jobbak, csak betartatják őket. Nálunk az önkormányzatok és az állami szervek elég lazán veszik bizonyos törvények közvetlen végrehajtását. Az unió ebből a szempontból egy újabb töltetet ad. Másrészt, az unióban jobban odafigyelnek a polgárbarát hozzáállásra, és az önkormányzat nem mint hatóság, hanem mint szolgáltató szerv jelenik meg. Ez egyfajta szemléletváltást igényel.
* Lesznek hasonló projektumok más vajdasági községekben is?
– Ez nem a szakértőn múlik, hanem inkább az önkormányzatokon és azon, hogy mennyire tudunk élni az európai uniós pályázatokkal. Jó lenne, ha az észak-bácskai önkormányzataink minél jobban ki tudnák használni a lehetőséget.