2024. július 17., szerda

Síkvidéki hegymászók

Új elnökséget választott a topolyai hegymászó-egyesület
A felújításra váró mászófal (Fotó: Lakatos János)

A Bácska Vasutas Hegymászó- és Síegyesület 1950 óta működik Topolyán. Az eddigi elnök, Bálint Lajos korára hivatkozva lemondott, és a közelmúltban az egyesület közgyűlése új, fiatal elnökséget választott.

Beer Adrián, a Bácska Vasutas Hegymászó- és Síegyesület új elnöke

Beer Adriánt, az egyesület újonnan megválasztott elnökét a terveikről kérdeztük.

– Korábban az elnökség nem tükrözte Topolya lakosságának nemzeti összetételét, most viszont megpróbáltunk egy olyan elnökséget összehozni, amelyben mindenki benne van, és közösen csinálunk mindent. Terveink között különböző programok szerepelnek, a hegymászástól kezdve a túlélő táborokon keresztül egészen a különböző képzésekig. A túlélő táborokat főleg gyerekeknek szántuk, hogy egy kicsit elcsalogassuk őket a számítógéptől. Télen síelést és korcsolyázást is szeretnénk szervezni. Májusban tervezünk összehozni egy fotókiállítást, és terveink között szerepel a mászófal felújítása is. Ezt egyelőre nem használjuk, mert hiányoznak a szakképzett oktatók, mi viszont nagy hangsúlyt fektetünk a biztonságra. Valószínűleg két hónapon belül ez is a tagság rendelkezésére fog állni.

* Hány tagja van a hegymászó-egyesületnek?

– Az egyesületnek jelenleg 36 tagja van, közülük 28-an húsz év alattiak. Nemrég volt a közgyűlés, ezért várjuk, hogy a továbbiakban többen is csatlakozzanak hozzánk. A tagság több különböző csoportba van beosztva. Ezzel azt szeretnénk elérni, hogy az egyesületen belül mindenki megtalálja az érdeklődési körének megfelelő tevékenységet, mert van, akit jobban érdekel a hegymászás, másokat a botanika, de vannak fiatalok akiket pl. a madarak érdekelnek. Az alaptevékenységeinket a jövőben a hegymászáshoz, a geológiához és a környezetvédelemhez fogjuk kötni. Komolyabb előrelépésekre csak a jövő évtől számítunk, mivel most még csak megindultunk valami felé. Az utóbbi időben sajnos a gazdasági világválsággal járó pénzhiány miatt kevés dolgot tudott megszervezni az egyesület. Jelenleg a kiutat abban látjuk, hogy különböző projektumokon keresztül uniós pénzeket hívjunk le.

*Ha jól tudom, a vagyon-visszaszármaztatás miatt székhely nélkül maradhat az egyesület.

– Nemrég derült ki, hogy az egyház visszakapta az épületet, ahol a székhelyünk és a különböző helyiségeink vannak. Jelenleg várjuk, hogy az egyház mit fog mondani, itt tudunk-e maradni. Szeretném azt hinni, hogy ez az egyesület munkáját egyáltalán nem fogja befolyásolni.