2024. július 17., szerda

Tatabánya előtt Topolya

Kutató középiskolások és munkáik a TUDOK Pluszon

A topolyai Dositej Obradović Gimnázium és Közgazdasági Iskola diákjai 2006 óta tudományos kutatási módszerekkel keresik a választ különböző aktuális társadalmi kérdésekre. Vizsgálati eredményeiket rangos diákszemléken és versenyeken ismertetik. Évek óta a topolyai Népkönyvtárban is bemutatkoztak a Középiskolás Kutatók Klubja rendezvényeken. Ezúttal, a hétvégén, tartományi szintű rendezvénynek adott otthont könyvtárunk, ahol a regionális TUDOK legeredményesebb résztvevői prezentálták legfrissebb kutatási eredményeiket.

Február 23-án rendezték meg az Anagramma Műhely, a Népkönyvtár és a budapesti székhelyű Kutató Diákokért Alapítvány szervezésében a TUDOK Plusz elnevezésű rendezvényt. A 2012 decemberében Topolyán zajlott Tudományos Diákkörök Országos Konferenciája (TUDOK) regionális döntőjén, a XIII. TUDOK vajdasági elődöntőjén résztvevő legeredményesebben szereplő diákok tudományos kutatásainak eredményeivel ismerkedhetett meg ezúttal nemcsak a szakzsűri, hanem a nagyközönség is. A szervezők a versenyjellegű találkozóra meghívtak minden olyan diákot, akik továbbjutottak a Tatabányán, 2013. március 22-én és 23-án megrendezendő országos döntőre.
A szervezők nevében Náray Éva, a Népkönyvtár igazgatója üdvözölte az egybegyűlteket, és hangsúlyozta: a TUDOK Pluszt a Középiskolás Kutatók Klubja rendezvényekhez hasonlóan abból a célból szervezték, hogy általa a tudományos kutatásokat végző sokrétű középiskolások tevékenységéről, teljesítményéről szélesebb körben is tudomást szerezhessenek. Mengyán Pletikosić Ildikó pszichológus, a topolyai gimnázium és közgazdasági iskola tanára köszöntőjében utalt arra, hogy a Topolyán előadó diákok mindegyike kiemelkedően tehetséges. Ők a decemberi elődöntőn is tanúbizonyságot tettek a tehetség alappilléreiről: az átlag feletti képességről, a feladat-elkötelezettségről, továbbá a kreativitásról. A hétvégi találkozón kutatómunkájának eredményeit prezentáló Fehér Lilla, Fehérvári Csilla, Csuzdi Gábor, Szabó Viktor, Dudás Viktor, Szőke Tímea, Szabó Katalin, Palusek Tímea, Vojter Emese, Maksó Júlia, Becskei Anikó, Fényszárosi Éva, Tornai Csilla és Dózsa Péter a szakzsűrinek és a közösségének is bizonyította tehetségét. A Kisimre Tibor történelemtanár, Bencsik Erzsébet magyar nyelv- és irodalomtanár, Mengyán P. Ildikó pszichológus, Vukajlović Pecze Natália biológus, dr. Herbut Elvira gyermekgyógyász szakorvos és Kókai Róbert műszaki oktatás és informatikatanár alkotta hattagú zsűri a megmérettetésen mindenekelőtt Tornai Csillát, a magyarkanizsai Beszédes József Mezőgazdasági és Műszaki Iskolaközpont diákját tüntette ki a Gyorskomposztálás című munkájáért (mentor: Kőrösi Sóti Beáta) könyvvásárlási utalvány formájában. A második díjat Fényszárosi Évának, a Zentai Gimnázium tanulójának a sírNa+K+, avagy könnyeink sótartalma érzelmeink függvényében című munkájáért ítélte oda a zsűri. Éva mentora Máriás Ildikó volt. A harmadik helyezett a Fehér Lilla és Fehérvári Csilla alkotta szerzőpáros lett, akik a szabadkai Politechnikai Iskola tanulóiként a Falu végén van egy kastély című munkájukkal érdemelték ki a szakbizottság elismerését (mentor: Arancsity D. Gyöngyi). Mengyán P. Ildikó a rendezvényen nemcsak a TUDOK-ról tartott rövid ismertetőt, hanem a KutDiák és a Genius Mozgalom által szervezett versenyekről is megemlékezett, a KMV-re és a Tantárgyháló versenyre is felhívta a figyelmet. Kérésünkre a bajsai–topolyai Anagramma civil szervezet célkitűzéseiről is szólt:
– Az Anagramma 2001-ben alakult, a civil kezdeményezést 2003-ban jegyeztettük be. Eredeti célkitűzésként a fiatalok önkezdeményezésének támogatását jelöltük meg. A kezdeti években ifjúsági műhely formájában működött Bajsán, majd 2006 óta a tehetséggondozás lett a központi aktivitás, a diákok felkészítését és a versenyekre való eljutását segíti a szervezet. Mostanáig a topolyai Dositej Obradović Gimnázium és Közgazdasági Iskola diákjai közül mintegy ötvenen kapcsolódtak be a kutatómunkába, amelyet a társadalomtudományok, elsősorban a pszichológia és a szociológia, valamint határtudományaik területén folytattak. Mindeközben a bajsai aktivitások is újraéledtek: a 2012-es gyereknap szervezésében is segített a szervezet, az idén tavasszal pedig egy családi nap megrendezésére készül – nyilatkozta a szervezet egyik alapítója, vezetője.