A bácskossuthfalvi önkéntes tűzoltóság csapatára nemcsak a helyi lakosok számíthatnak baj esetén, hanem a környező településeken élők is, sőt a veszélyesebb szabadkai esetekhez több alkalommal kérik kollégáik a segítségüket. A 70 tagot és a bevetéseknél, versenyeknél körülbelül 50 aktív egyént számláló testület a hagyományokhoz híven az idén is közös vacsora keretében összegezte az évet, ami alkalmat adott köszönetet mondani a támogatóknak is.
Veselinović Strahinja, az önkéntes csapat elnöke elárulta, hogy a belügyminisztériumtól 55 millió dináros hozzájárulásra kaptak ígéretet, illetve az elmúlt időszakban felszerelés vásárlására 850 ezer dináros támogatásban részesültek a tartományi szövetség részéről, emellett 10 teljes tűzoltóöltözetet is a csapat rendelkezésére bocsátottak a mezőgazdasági titkárság pályázatán keresztül.
– Új bevetési ruhákat és a mentések-oltások alkalmával használható felszerelést tudtunk beszerezni, bevetési csizmákat, kesztyűket és hordozható vízszivattyúkat. Tűzoltóink egyébként két évvel ezelőtt kezdték meg az országosan előirányozott működési feltételek teljesítését, a tagjaink végighallgatták az előadásokat, majd mindenki sikeres szakvizsgát tett. Ezzel sikerült megőrizni falunk önkéntes testületének a működését – kezdte a beszámolót Veselinović Strahinja, aki kitért arra is, hogy az önkéntesek felkészültségét és szakavatottságát bizonyító tény, hogy a nyár folyamán a zombori és a szabadkai hivatásos egységekkel közösen vehettek részt egy vízi mentés köré szervezett gyakorlaton.
– Minden évben elvégeztük az aratásban részt vevő munkagépek tűzvédelmi ellenőrzését, és nem árulok el meglepetést, hogy a községben ezúttal is a mi falunkban tettek eleget a felhívásnak a legtöbb eszközzel. Nagy örömmel szerveztük meg az idei szüreti napokon is a gyermekek leginkább várt programját, a habpartit. Továbbá részt vettünk az oromi Vizes Kupán és ősszel a bajsai családi napon, ahol a gyakorlatban is hasznosítható információkat hallhattunk, és egyben kikapcsolódásra, barátkozásra is lehetőségünk volt. A testületünk legifjabb tagjai, vagyis a gyermekek és az ifjak képviselték egyesületünket a községi tűzoltószövetség katasztrófavédelmi és tűzoltógyakorlatán Topolyán. Tűzoltóink hozzáértésének köszönhetően az egyesületen belül meg tudjuk oldani a bevetésnél használatos eszközök és koros gépjárműveink karbantartását, ami jelentősen megkönnyíti a szervezetünk működését. Szerencsére ebben az évben nagyobb költséggel járó javításra nem került sor. Elkezdtük a helyi közösségtől ajándékba kapott kisbusz felújítását, a komolyabb anyagi háttér híján a munkálatokkal lassan haladunk, de örömteli, hogy egy önkéntes adományozónak köszönhetően be tudtuk szerezni a gépjármű átfestéséhez szükséges eszközöket – tette hozzá, és arról is szót ejtett, hogy a csapat részt vesz Bácskossuthfalva fásításában, és lelkiismeretesen igyekszik gondozni-öntözni az elmúlt néhány évben elültetett facsemetéket is.
A bevetések statisztikáját Oláh Tibor, a csapat parancsnoka foglalta össze.
– Egyesületünk az idén 55 bevetésen vett részt falunkban és a környező településeken. Ebből 41 alkalommal tűzesethez vonultunk ki, ami összesen 356 munkaórát jelentett. A legnagyobb kihívásunk volt az a szabadkai tűzeset, amikor egy bevásárlóközpont állt lángokban. Tavasszal kirívóan sok gyanús hátterű nádtűzzel kellett szembesülnünk a tavunk körül és Topolyán, komolyabb viharkárokkal csupán augusztusban találkoztak – tette hozzá Oláh Tibor.
Már most igyekeznek felkészülni a csapat VII. Kapocs Kupa versenyére, amit idén a körülmények miatt májusban voltak kénytelenek lebonyolítani az Id. Kovács Gyula Általános Iskola tornatermében. Ez az időpont pedig nem volt igazán szerencsés a már folyamatban levő mezőgazdasági munkálatok miatt, a következő évben viszont ezt szem előtt tartva igyekeznek az országban egyedülálló tűzoltóversenyt még a téli időszakban lebonyolítani.
Nyitókép: Oláh Tibor, az önkéntes csapat parancsnoka és a testület elnöke, Veselinović Strahinja összegzik az évet (Kazinczy Paszterkó Diana felvétele)