Az állami földek bérbeadásának első évében is indokolt követelményként merült fel, hogy a bácsfeketehegyi és a szikicsi kataszteri községekben meg kellene ejteni a tagosítást, vagy más néven a komaszációt, mindenekelőtt a felaprózott parcellák és a rendezetlen tulajdonjogi viszonyok miatt. A kishegyesi kataszteri községben a nyolcvanas évek végén bonyolították le a tagosítást, s bár a parcellák azóta természetesen felaprózódtak, egyelőre nincs szükség az újabb komaszációra.
Mint megtudtuk, hamarosan az illetékes testületek is napirendre tűzik a kérdést, s utána a képviselő-testület döntést hozhat a folyamat elindításáról.
– A program a bácsfeketehegyi és a szikicsi kataszteri községekre vonatkozik majd, mert ezeken a területeken eddig egyszer sem végeztek ilyen munkát. Ezért egyrészt nagyon nagy a parcellák felaprózottsága, másrészt sok esetben rendezetlenek a tulajdonjogi viszonyok. Számos olyan parcella van Bácsfeketehegyen és Szikicsen, amelyeket tulajdonosaik annak idején a volt birtokokkal cserélték el, s az elcserélt földet azóta is használják, noha tény, hogy jogi értelemben nem az övék, hiszen sem a vevő, sem pedig az eladó nem íratta át a területet, és a kataszterekben sincs semmi nyoma a cserének. Szikicsen például nem egy parcella van a mostani birtok földjeinek kellős közepén, de természetesen nem azt műveli a tulajdonos, hanem egy egészen más parcellát, amely azonban hivatalosan nincs a tulajdonában. Mindezeket a kérdéseket, sőt a korábbi évekből visszamaradt örökösödési, elosztási problémákat is rendezni lehet – mondta Bácsi Gábor, a kishegyesi gazdasági és mezőgazdasági osztály vezetője.
Mint az osztályvezető elmondta, az is gondot jelent, hogy a bácsfeketehegyi kataszteri községben az állami földek vagy hihetetlenül felaprózottak, vagy hatalmas egybefüggő parcellák, ami nagyon megnehezíti a bérbeadásukat. Az emberek nem igazán érdeklődnek a sok kis parcella iránt, a hatalmas, több mint kétszáz holdas parcellák pedig meghaladják a lehetőségeiket. Ezért azt tervezik, hogy a kishegyesihez hasonlóan ötven-, legfeljebb százhektáros parcellákat alakítanak majd ki.
– A jövő héten várhatóan a helyszínen is felmérik a helyzetet a Földméréstani Intézet szakemberei, s helyzetelemzésük alapján elindítható lesz a folyamat. Az egyik legfontosabb azonban továbbra is az lesz, hogy beszélgessünk a kérdésekről, és lehetőleg mindent tisztázzunk, hogy később minél kevesebb gondunk legyen. Ha a folyamat az idén időben elindul, a szakemberek véleménye szerint három év alatt befejezhető – mondta az osztályvezető.