2024. július 17., szerda

Önállósulni szeretne

Tízéves a Topolyai Múzeum – Kiállítással, múzeumpedagógiai foglalkozásokkal ünnepel
Szeptemberben ünnepli fennállásának tizedik évfordulóját a Topolyai Múzeum, a szabadkai Városi Múzeum kihelyezett részlege. Ez alkalomból szeptember 10-én a múzeumnak otthont adó Kray-kastélyban Hangya András munkáiból nyílik kiállítás. Topolyának föl kell vállalnia, hogy egy erős és hathatós igennel megindítsa az intézmény önállósodását.

Gazsó Hargita a szabadkai Városi Múzeum munkatársaként dolgozik a Topolyai Múzeumban. A munkatársai Szabadkán vannak, ő Topolyán. Helyzete nem könnyű: ötleteket gyárt, szervez, kommunikál, tárlatot vezet, WEB-felületeken hirdeti az intézményt.
– A Topolyai Múzeum nem lenne ma ilyen, ha nem dolgozott volna benne az intézmény előző két munkatársa, Csípe Tímea biológus és Szabó Kocsis Zsuzsanna néprajzos. Velük együtt alakult, változott, ért, fejlődött. Mindenki a saját tudását és érdeklődési körét adta hozzá. Akárcsak a többiek, én sem múzeumi környezetből érkeztem a munkahelyemre: magyartanári diplomát szereztem Újvidéken, múzeumpedagógusként helyezkedtem el, amely terület még gyerekcipőben jár hazánkban. Először irodalmi múzeumi órákkal kezdtem a fiatalokat, gyermekeket becsalogatni a múzeumba, hogy megismerkedjenek városunk íróival, majd könyvbemutatókat, tudományos előadásokat szerveztem a felnőtteknek. Mivel a múzeum egy kastélyban székel, és ennek a tulajdonosa két évszázaddal ezelőtt egy bárói család volt, akik komolyzenei hangversenyeket tartottak barátaiknak, ismerőseiknek, mi is továbbvisszük ezt a szellemet: zenei esteket tartunk az egykori bálteremben. Csodálatos munkahelyem van, hiszen kiélhetem a kultúra iránti tiszteletemet, szeretek az emberekkel kommunikálni. Sohasem gondoltam volna, hogy ennyiféle emberrel fogok megismerkedni a tárlatvezetések és a műsorok során. Szeretek szervezkedni, szeretem fölállítani a sorrendet, mi a legaktuálisabb teendő éppen, szeretek ötletelni és együttműködni emberekkel. Tanulságos azt látni, hogyan egészítjük ki egymást, hogy milyen jól ki van találva itt minden a Földön. Ami egyikünkben gyengeség, a másik erénye, így a koprodukció alkalmával csodás emberi tapasztalatok és munka születhet. Hálás vagyok igazgatómnak, Hulló Istvánnak, hogy támogatja az elképzeléseimet, és nemet mond, ha nemet kell mondani. Hálás vagyok a vajdasági muzeológus munkatársaimnak, Ózer Ágnesnek, hogy fölkaroltak egy-egy munka kapcsán, így magamba szívhattam a fegyelmüket, a munkabírásukat és a szárnyaló fantáziájukat – vallotta Gazsó Hargita, amikor arra kértük: jellemezze intézményét, annak alakulástörténetét, ezen belül pedig saját szakmai munkásságának irányvételét.
n Több ízben említést nyert, az utóbbi időben hangsúlyt kapott a Topolyai Múzeum önállósulási törekvése.
– Múzeumunk életében eljött az a pillanat, hogy saját lábra álljunk. Tíz éve már a szabadkai Városi Múzeum kihelyezett részlegeként működünk. Topolyának föl kell vállalnia, hogy egy erős és hathatós igennel megindítsa az önállósodásunkat. Egy város életében fontos szerepet játszik, hogy van-e múzeuma, hogy az milyen minőségben dolgozik, mennyire reflektál a múltra, mennyire tudja a múlt jó és rossz momentumait elénk tárni, rámutatni, hogy mi ne hibázzunk úgy, mint elődeink. Topolyán vannak szakemberek, akiknek a múzeumban a helyük, és közös munkával erős és sokrétű intézményt tudnánk létrehozni. Hálás vagyok munkatársaimnak, akik beleírták az MNT Kulturális Stratégiájába, hogy önállósulnia kell a Topolyai Múzeumnak a szabadkai Városi Múzeumtól, és hogy Lovas Ildikó magáénak érzi az ügyet, és pénzbelileg is támogatta ebben az évben az MNT a múzeum önállósodási folyamatát. Bízom benne, hogy Topolya vezetői is fölismerik a kulturális turizmusban rejlő lehetőségeket, többet fektetnek a múzeum pénzelésébe, új szakembereket vesznek föl, önállósodunk, bővülnek a gyűjteményeink és újszerű ötletekkel rukkolunk elő. Célunk, hogy látogatóbaráttá tegyük a múzeum szolgáltatásait, egyedi élményt nyújtsunk interaktív módszerekkel és a szórakoztatva tanítás eszközeivel.
n Milyen alkalmi tartalmakat kínálnak a múzeumbarátoknak a közelgő jubileum apropóján?
– A közeledő múzeumi születésnapot egy festő születésnapjával kötjük össze. Mi tízévesek leszünk, Hangya András, bácskossuthfalvi születésű festő pedig százéves lenne, így hát együtt ünnepelünk kiállítással Ninkov K. Olga művészettörténész szerzőségében.
A jubileum apropóján Gazsó Hargita múzeumpedagógus szeptember 11-én és 14-én, 9-től 12 óráig Hangya András munkásságához kötődő múzeumpedagógiai foglalkozást tart gyermekek számára.