2024. július 17., szerda

Az emberarcú történelem tanulságai

Az aradi vértanúkra, az 1848/49-es szabadságharc leverését követő megtorlás áldozataira emlékeztek Topolyán

Az október 6-ai esemény szervezője, a VMDP képviselői: Kovács László és Ágoston András kegyeletadás közben

Az aradi vértanúk kivégzésének 163-dik évfordulója alkalmából szervezett topolyai megemlékezésen mindenekelőtt az 1848/49-es forradalom és szabadságharcban tanúsított emberi viselkedésformák, minták körvonalazódtak. Életrajzokkal való ismerkedés során figyelhetett fel az emlékező gyülekezet arra, hogyan, milyen motivációk alapján váltak a mártírok a magyar liberális gondolkodás elkötelezett harcosaivá.

A nemzeti gyásznapon, a topolyai Nyugati temetőben, a forradalom áldozatainak sírhelye előtti emlékhelyen a Vajdasági Magyar Demokrata Párt Topolya-Kishegyes Körzeti Szervezete által szervezett koszorúzással egybekötött ünnepi megemlékezésen Tomik Nimród történész mondott történelmi ismertetőt. Az általa felvonultatott történelmi személyiségek: Damjanich János, Görgey Artúr, Batthyány Lajos emberarcát is közelebb hozta hallgatóságához. Tomik Nimród felhívta a figyelmet arra is, hogy Batthyány gróffal, az első felelős és független kormány miniszterelnökével egy időben egy gerillaként tevékenykedő parasztembert is a kivégzőosztag puskacsövei elé állítottak. A történész számára 1848/49 legnagyobb tanulsága ebben a képben foglaltatik benne, hiszen az rávilágít arra, milyen, máig is példaértékűnek tekintendő társadalmi egyetértés, összefogás valósult meg abban a korszakban.
Az összejövetelen jelen volt Kókai Mernyák Melinda, Topolya polgármestere, Ágoston András, a VMDP elnöke és Éhn József, a Kárpát-medence Magyarságáért elnevezésű civil szervezet képviselője is. Hármójuk alkalmi felszólalása mellett Ozorák Zsaklinának, a topolyai Kodály Zoltán Magyar Művelődési Központ Aurora Stúdiója tagjának alkalmi szavalata is elhangzott. A megemlékezés egyházi részében főtisztelendő Fazekas Ferenc esperes mondott imát, majd a VMDP, a VMDK, a VMSZ és a topolyai önkormányzat, a Kárpát-medence Magyarságáért, a topolyai Nagyapáti Kukac Péter Magyar Hagyományőrző és Néprajzkutató Társulat civil szervezetek, továbbá az Egységes Vitézi Rend és a Vox Humana képviselői helyezték el a Hősök sírjánál a kegyelet virágait. Végül a Himnusz csendült fel az egybegyűltek előadásában.