2024. július 17., szerda

Határtalan együttműködés

A topolyai Mezőgazdasági Iskola kapcsolat- és ismeretfejlesztő törekvéseiről
Topolyán a kaposvári diákok a tehéntejből készített ömlesztett sajtkészítéssel ismerkednek

A topolyai középiskola három éve kapcsolódott be a magyarországi Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. Határtalanul! elnevezésű programjába, testvériskolái: a kaposvári, a jánoshalmi, a péceli és a karcagi szakközépiskolák partnereként. Az idei tanévben e program jóvoltából a kaposvári és a karcagi társintézményével fűzheti az eddiginél még szorosabbra a kapcsolatot.

A program célja az anyaországiak külhoni magyarságról szóló tudásának és tájékozottságának növelése, a határokon átívelő kapcsolatok elősegítése. Az Alap többek között anyaországi szakképző iskolák külhoni magyar szakiskolákkal való együttműködésének kiépítését és elmélyítését is támogatja. A 2012–2013-as tanévben mostanáig már lezajlott egy kölcsönös látogatás a kaposvári Móricz Zsigmond Mezőgazdasági Szakképző Iskola és a topolyai Mezőgazdasági Iskola mintegy harminc-harminc fős küldöttsége között.

– A Határtalanul! program keretében két szakközépiskola között közös szakmai gyakorlati képzésben való részvétel során, termelési folyamatok végtermékének együttes előállításán, szakmai előadások, vitafórumok szervezésén keresztül zajlik a kapcsolatelmélyítés, ismeretszerzés. Mindemellett a látogatások során a vendéglátó iskolák környékének kulturális és történelmi emlékhelyei is feltérképeződnek – informálta lapunkat Kisimre Tibor, a topolyai Mezőgazdasági Iskola történelemszakos tanára, aki a Széll Erzsébet magyar- és történelemszakos tanárnő vezette kaposvári csoporttal együttesen megvalósított nyertes program topolyai felelőse, koordinátora. A pályázat szakmai részének hordozójával, a topolyai középiskola másik tanárával, Lovra Szabolcski Irén élelmiszeripari mérnökkel együtt tájékoztattak a nemrégiben zárult program részleteiről. A kölcsönös, négy-négy napos vendéglátás során gazdag kulturális, tájékoztató és szakmai jellegű programsor valósult meg, amelyből csak néhány mozzanatot, történést ragadunk ki.

A tavalyi iskolaévben szerzett sikereikhez hasonlóan az idén is kiemelkedően szerepeltek a topolyaiak a Kaposvári Állattenyésztési Napok társrendezvényeként szervezett III. Középiskolás Szántóversenyen. A Fürsztner Róbertagrármérnök, szaktanár által felkészített és vezetett topolyai csapat harmadik helyezett lett. A topolyaiaknak nagy élmény volt a kaposvári társaikkal közösen kialakított gazdasági udvar létrehozása, amelyet az ottani megyei mezőgazdasági kiállításon állítottak fel. Emlékezetes maradt továbbá a Kaposvári Egyetem Állattenyésztési Karának hateze rhektáron elterülő szarvas-és vaddisznófarmjának megtekintése is. A topolyai itt-tartózkodás alkalmával a magyarországi fiatalok is betekintést nyerhettek helybeli társaiknak az iskola tanüzemében végzendő mindennapi ténykedéseibe: szüreteltek, tejet fejtek, bekapcsolódtak a jószágállomány takarmányának, tápjának összeállításába, a halmozásba, paprikaszedésbe, facsemete-ültetésbe, sőt a bajsai Becskei magán-pálinkafőzde jóvoltából megismerkedtek a pálinkafőzés és -értékelés folyamatával. A középiskolások szakmai ismeretei fejlesztésének céljából Kaposvárott tanácskozást szerveztek a programban résztvevőknek Berzsenyi Dániel költőnk gazdálkodásmódjának vizsgálata, értékelése tárgyában, Topolyán pedig, Pecsenka András agrármérnök, az iskola szaktanára vezetésével, a génmódosított növénytermesztésről zajlott vitafórum.

– A nyertes projektumban szerepelt a középiskolai tanulók közös szakmai gyakorlata részeként az oltós és az ömlesztett sajtkészítés folyamatának megismerése. A másodikos és harmadikos tanulókból, valamint kísérőikből álló topolyai küldöttség látogatást tett a simonfalvi kecskefarmon, ismerkedett a kecsketej jellegzetességeivel, különböző ízesítésű végterméket kóstolt, és alkalma volt végigkísérni a sajtkészítés folyamatát a beoltástól a formázásig. Topolyán, a vendégek és házigazdáik ömlesztett sajtot készítettek, tehéntejből – összegzett Lovra Szabolcski Irén tanárnő.