Bácsfeketehegy a magyarországi Szankkal és Móricgáttal közösen hagyományápolási kategóriában uniós pályázatot nyert, amelynek értelmében a helybeli kultúrotthon udvarában jövőre felépítik a tájmúzeumot.
– Tavaly az év elején vettük fel a kapcsolatot a Bács-Kiskun megyei Szankkal. Kiderült, hogy ott is tartanak méz- és meggyfesztivált, és már ez is jó közös kiindulópont volt az együttműködésre. Nagyon szerencsés dolog, ha az ember kapcsolatba léphet egy olyan partnerrel, akinek hasonló rendezvényei és hasonló tervei vannak. Már régóta szeretnénk egy tájházat felépíteni, mert rengeteg néprajzi adat kallódik számos helyen a faluban, többnyire magánházaknál, s végső ideje lenne egy helyre összegyűjteni a tárgyi emlékeinket. Mivel új házat építünk, sajnos ez azt jelenti, hogy nem lesz tájjellegű az épület, ezért igazából nem is nevezhetjük tájmúzeumnak, de a célnak mindenképpen meg fog felelni. A pályázati feltételek szerint ugyanis csak meglevő épületet lehetett felújítani vagy újat építeni. Szankon volt egy régi épület, amelyet
Bojtos Béla
most ennek keretében újítanak fel. Szankkal szomszédos Móricgáton egy nagy sátrat vásárolnak arra, hogy ott szervezhessék meg rendezvényeiket – hallottuk Bojtos Bélától, a bácsfeketehegyi helyi közösség tanácsának elnökétől.
Az egész pályázat 256 ezer eurót tesz ki, ebből a Bácsfeketehegyre eső rész 100 ezer euró.
A leendő múzeum sematikus rajza
– Maga az épület 65 ezerbe kerül, a többi összeg a kapcsolódó rendezvények finanszírozását jelenti, mivel a hangsúly a hagyományápoláson van, és ez esetben ennek középpontjában a méz és a meggy áll, s a két termékből készülő autentikus ételek és készítmények. Tervezünk például egy közös szakácskönyvet is, szeretnénk megjelentetni egy térképet a mézelő növények elhelyezkedéséről a vidékünkön. A mi rendezvényeink a farsanggal kezdődnek februárban, majd következnek a húsvéti programok, utána a meggynap, majd a kunsági tábor, amelyen a tervek szerint több mint százan lesznek. A pályázati követelmény az, hogy egymás rendezvényein a három település képviselőinek kötelezően részt kell venniük. A program megvalósítása február elsején kezdődik és december 31-ével zárul, de a tájmúzeumot a tervek szerint szeptember folyamán át kell adni rendeltetésének. A pályázatot a jelenlegi önkormányzat is támogatta, hisz nyilvánvaló volt, hogy százezer eurót egy közösség sem vethet el – mondta az elnök, hangsúlyozván, hogy a községben nincs tájmúzeum, viszont nagy igény van arra, hogy a közösség megőrizze az egykori élet tárgyi emlékeit.
Azok, akiknek ilyen tárgyak vannak birtokukban, már korábban is érdeklődtek, nem tudnák-e odaadni megőrzésre minden ellenszolgáltatás nélkül. Most végre lesz egy hely, ahol ezeket összegyűjtik az utókor számára.