2024. szeptember 5., csütörtök

Minek nevezzelek?

A Bálint-napi pályázat eredményhirdetése

A topolyai Kodály Zoltán Magyar Művelődési Központ huszonkettedik alkalommal hirdette meg a Bálint-napi irodalmi és negyedik alkalommal a képzőművészeti pályázatot a Topolya község területén lévő általános és középiskolás tanulók részére. Az irodalmi pályázatra idén négy témát ajánlottak a szervezők. Mivel a 2022-es év Petőfi-emlékév, így az irodalmi pályázat témái Petőfi Sándorhoz és szerelméhez, Szendrey Júliához fűződtek. A tanulók történelmi hátteret, életrajzi információkat is kaptak a pályázati felhívás szövegében, hogy megkönnyítsék munkájukat, valamint egy-egy témához az irodalmi forma is adott volt. Júliához, illetve Sándorhoz címmel például a találkozást, ismerkedést kellett leírni a bálban, figyelembe véve a korabeli megjelenési és udvarlási szokásokat, illemet, ruházatot stb. A Reszket a bokor, mert… című munkákban megjelent a bizonytalanság a szerelemben, a féltékenység, csalódottság levél formában, Minek nevezzelek címmel versek születtek a szerelmi boldogság, a szeretett személy szépségének, tulajdonságainak dicséretével.

Szabadság, szerelem! ajánlott címet is többen választották, a fiúk arról írtak, hogy mit választanának, ha döntés előtt állnának: a szabadságharcot vagy az otthon maradást, a lányok pedig arról, hogyan fogadnák a hírt, hogy háborúba megy a kedvesük.

Több mint hatvan munka érkezett az irodalmi pályázatra, és ebből huszonhatot díjazott a zsűri. A bírálóbizottság tagjai Rácz Ejzler Evila kommunikációs és médiaszakember, Szabó Anikó magyar szakos tanár és Herceg Elizabetta, a Magyar Szó újságírója voltak.

A képzőművészeti pályázaton az alsós tanulók vehettek részt, akiknek idén Nemes Nagy Ágnes műveit kellett illusztrálniuk. A pályázatra közel száz alkotás érkezett. A munkákat Bolyos Szenti Lilla képzőművész-tanár és Fekete Edit óvónő bírálták el.

Az ünnepélyes eredményhirdetést a Művelődési Házban tartották, a színházteremben Kisimre Szerda Anna, a Kodály központ elnöke köszöntötte a megjelenteket, majd az Aurora Beszédművészeti Műhely tagjai léptek fel. A Bálint-napi irodalmi műsorhoz is a Petőfi-évforduló adta az ötletet, a műsor szerkesztője, a műhely vezetője, Molnár-Krekity Olga a költő szerelmi és hitvesi lírájából szemezgetett. Ismert és kevésbé ismert verseket hallhattunk: egy részletet a János vitézből, továbbá az Ereszkedik le a felhő, Szeretlek én, szeretlek én téged, Kinn a kertben, Feleségek felesége, Tudod, midőn először ültünk, Volnék bár, Minek nevezzelek?, Szeptember végén című költeményeket Alács Varró Emese, Benei Rebeka, Dancsó Emma, Rózsa Kincső, Szabó Rebeka, Szabó Vilmos, Szél Hanna, Szél Lázár és Tomik Eszter előadásában.

Az irodalmi pályázat legjobbjai, első helyezettjei: 5–6. osztály: Klinócki Fanni és Sevarac Réka (Id. Kovács Gyula ÁI, Bácskossuthfalva),

7–8. osztály: vers: Sötét Bíborka, fogalmazás: Jeges Zoltán (Id. Kovács Gyula ÁI, Bácskossuthfalva).

A középiskolások korosztályában: Szilágyi Dávid (Mezőgazdasági Iskola) írta a legjobb fogalmazást, és

Salamon Ákos (Mezőgazdasági Iskola) verse lett első.

A legsikeresebb rajzok készítői: 1. osztály: Forró Hanna Léna, Bácskossuthfalva,

2. osztály: Kopilovics Tifani, Nikola Tesla ÁI, Topolya és Csáti Szabó Dóra, Bácskossuthfalva,

3. osztály: Nikolov Noel, Csáki Lajos ÁI, Topolya,

4. osztály: Gáspár Kamilla, Bácskossuthfalva.

A díjazottak oklevelet és könyvjutalmat vehettek át, majd a kiállítóteremben kiállítás nyílt a beérkezett képzőművészeti alkotásokból.