2025. január 22., szerda

Mind több fiatal tervez vállalkozást nyitni

Kezdő és jövőbeni vállalkozóknak szerveztek képzést magyar nyelven Topolyán

Balassa Endre, a Pannon Regionális Fejlesztési Ügynökség programkoordinátora elmondta, hogy a magyar nyelvű képzésen ezúttal tizenegy személy vett részt. Topolyáról, Bácskossuthfalváról, Kishegyesről, Bácsfeketehegyről, Temerinből és Vajdaság más helységeiből is érkeztek a potenciális, illetve a kezdő vállalkozók. Vegyes összetételű csapat gyűlt össze. Tapasztaltabbak és fiatalok, férfiak és nők egyaránt jelentkeztek. A legidősebb kezdő vállalkozó, aki ezúttal a képzésen részt vett, 1974-es születésű, de volt közöttük több olyan is, aki 2000-ben látta meg a napvilágot. Ez a nagy érdeklődés elsősorban annak köszönhető, hogy a média segítségével eljutott az információ az érintettekhez, amiért külön köszönetet mondott.

Balassa rámutatott, hogy a kétnapos képzés során tapasztaltak megerősítették benne azt az érzést, hogy a mai fiatalok már kevésbé ódzkodnak attól, hogy saját kezükbe vegyék a sorsuk alakítását. Nyitottabbak az üzleti élet irányában. Gyakrabban fontolgatják vállalkozás indításának a lehetőségét. A kétnapos képzés valójában interaktív módon zajlott, illetve csoportmunkákban is részt vettek a fiatalok. Ismerkedtek az olyan közgazdasági fogalmakkal, mint a kifizetődőségi pont, a bruttó vagy a nettó profit. „A két nap alatt gyakorlatilag körbejártuk azokat az érdekes kérdéseket, amelyekkel mindenképpen foglalkoznia kell, jelentésükkel tisztában kell lennie a kezdő vállalkozóknak – nyilatkozta. – Azt tapasztalom, hogy a kezdő vállalkozók önbizalma is nagyobb, ha megismerik azokat a szakkifejezéseket, melyek az üzleti életben gyakran felmerülnek” – tette hozzá. Az üzleti tervekben gyakran szereplő pénzügyi és közgazdasági szakkifejezésekkel is ismerkedtek.

Vanyúr Gabriella, a Topolyai Vállalkozók Általános Egyesületének a titkára vendég előadóként gyakorlati tanácsokkal látta el a résztvevőket, akik nagyon sok gyakorlati kérdéssel fordultak hozzá. Elsősorban az adminisztratív teendőkről érdeklődtek. Balassa szerint pozitívumként könyvelhető el az is, hogy a résztvevők közül néhányan már folytatják a tervezett tevékenységet. Vállalkozásukat valójában most „legalizálják” azzal, hogy hivatalosan is a bejegyzést indítványozzák, amivel számos előny jár, például a pályázatokon történő részvételre nyernek jogosultságot.

A Panonreg koordinátora hangsúlyozta, hogy összességében elégedett a kétnapos képzéssel. A résztvevők között volt olyan, aki autószerelő műhelyt nyit, ahol igényes szolgáltatásokat is kínál. Ezenkívül van közöttük famegmunkálással foglalkozó, vendéglátós, gyermekmegőrzésre specializálódó vállalkozó, olyan is, aki takarítással foglalkozik hivatásszerűen, illetve fordítóirodát és médiatartalmakat előállító produkciós iroda is.

Balassa elmondta, hogy jövőre is terveznek magyar nyelven hasonló képzést szervezni. Amennyiben azonban komoly igény lenne rá, illetve olyan pályázatok jelennének meg, melyek esetében feltétel lenne a képzettség, és ennek nyomán érdeklődők jelentkeznének, akkor akár már a nyáron egy újabbat szerveznének magyar nyelven is.

Magyar ember Magyar Szót érdemel