2024. november 24., vasárnap

Bácskossuthfalva a Bácsországban

A Bácsország Vajdasági Honismereti Szemle 104. számát mutatták be a Juhász Erzsébet Könyvtár bácskossuthfalvi fiókkönyvtárában, a Monográfia Helytörténeti Egyesület és a helyi közösség szervezésében. A kiadvány különlegessége, hogy a településről, a múltjáról szóló tíz írást és egy képes összefoglalót is tartalmaz. A megjelent vendégeket Sakalija Piroska könyvtáros üdvözölte, majd Baráth Gábor Gergely főszerkesztő szólt néhány szót a legújabb számról, kiemelve, hogy fél éven belül második alkalommal jár Bácskossuthfalván, hogy bemutassa a lapot.

Vajdaság-szerte sikeres népszerűsítő körúton vannak túl, aminek hatására megugrott az előfizetőik száma, és a támogatásoknak köszönhetően hozzáférhető áron tudják az olvasók rendelkezésére bocsátani a folyóiratot. Nagy Tibor történész, a Monográfia egyesület elnöke mesélt a falu múltjával foglalkozók szorgalmáról. Kitért arra is, hogy mivel a legújabb helytörténeti írásokkal még nem tudtak volna megtölteni egy egész könyvet, ezért nagyon hálásak, hogy a Bácsország felismerte a kutatások értékét, és hogy ilyen formában is nyilvánosságra hozhatták a munkákat. Dr. Maruzsenszki József beszélt arról, hogy az Amit még hallottam… című írása alapanyagát régi szólások, szófordulatok adták, amihez több falubeli idős egyénnel is beszélgetett. Így sikerült feljegyeznie azt, hogyan ragadt rá a település egykori lakóira a Le-fel deszkások, vagy a Benyák megnevezés, a pacsériakra pedig az Estvány-országiak.

Maruzsenszki Endre Bácskossuthfalvi szórakozóhelyek és azok muzsikusai címmel publikált írást az 1930-as és az 1980-as évek között működő falubeli vendéglőkről, kávéházakról és kocsmákról. Papp László a falu megnevezéseinek kronológiájával, a juhtartás hagyományaival foglalkozott. Harmadik írása az orvostudorok, sebészek gyógyszerészek, bábák és állatorvosok ténykedéséről szól, amely szerint az első orvos faluba érkezését 1806-ban jegyezték fel, és majd majdnem 60 évre rá érkezett meg az első állatorvos. Érdekesség, hogy Kosztolányi Dezső és Csáth Géza dédnagyapja, Hoffbauer Igáncz is gyógyszerészként szolgált a településen. Nagy Tibor a falubeli és környékbeli rablókkal, lopásokkal foglalkozott és az agarászat ómorovici gyökereit kutatta fel.

Az említettek mellett Kotek Szabolcs: Melyik is a Táncsics Mihály utca címmel tette közzé írását, az I. Vajdasági Ifjúsági Fórum Moravicán című írás Német Klaudió tollából olvasható, és dr. Crnkovity Gábor: Meseszerű történelem Majoros Sándor novelláiban címmel publikált a Bácsország legújabb számában.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: A honismereti szemle bemutatója a könyvtárban (Kazinczy Paszterkó Diana)