2024. december 29., vasárnap

Láss, de ne a szemeddel!

Érzékenyítő foglalkozás alsósoknak

A topolyai Juhász Erzsébet Könyvtár padlástermében a kétnapos érzékenyítő foglalkozás záróeseményeként megszervezték a Láss, de a ne a szemeddel! című kiállítást, amelyen az érdeklődők a topolyai általános iskolák 3. és 4. osztályos tanulóinak alkotásait tekinthették meg. A foglalkozás Losonci Elina defektológus-gyógypedagógus, író, Maja Rajičević előadó és Bilicki Mónika tanár, inkluzív fejlesztő szakpedagógus, végzős mentálhigiénés hallgató vezetésével valósult meg. A kétnapos foglalkozásról Losonci Elina mesélt lapunknak.

– A nevelés tárgykörében az érzékenyítés viszonylag nem régi kifejezés. Egy vagy több technikát foglal magában a célból, hogy valaki számára tolerálható vagy elfogadható legyen másvalakinek a szokásostól való eltérése, ezt társadalmilag szemléletformálásnak is hívják. Igyekeztünk azt a korosztályt kiválasztani, amelyik őszintén és nyíltan válaszol a kérdésekre, vannak szemléleteik, amelyeket verbálisan is ki tudnak fejezni. A programot kérdőíves kutatás előzte meg, a gyerekeknek önállóan kellett kitölteniük a kérdőívet, amelyben olyan témaköröket érintettünk, mint amilyen a látássérülttel való barátkozás, hogy hívják azt az írást, amivel a látássérültek írnak és olvasnak. Információ hiányában a gyerekek azt válaszolták, hogy nem barátkoznának vak gyerekkel, vagy nem vennének tőle uzsonnát, tehát az történt, amire számítottunk. Az érzékenyítő foglalkozás után, illetve miután információkat kaptak előadótársunktól, aki látássérült, illetve tőlünk is, az volt a gyerekek feladata, hogy újra kitöltsék ugyanazokat a kérdéseket, most már új szemlélettel. Itt látszott a változás, amit adatokban is közölni fogunk, a tesztek jelenleg kiértékelés alatt állnak – mondta Losonci Elina.

A foglalkozáson Maja Rajičević előadóként a látássérültek világát mutatta be a gyerekeknek.

– Hatalmas öröm volt számomra a gyerekekkel való közös munka, illetve a pozitív visszajelzések nagyon feltöltöttek. Úgy érzem, ez a program az én világomat is megnyitotta azáltal, hogy bemutathattam az életemet. Nagy élmény volt. Bízom benne, hogy ennek lesz még folytatása!

A Láss, de ne a szemeddel! című kiállítás a gyerekeknek az érzékenyítő foglalkozáson szerzett tapasztalatait volt hivatott bemutatni.

– A rajzolás lezárása volt a foglalkozássorozatnak. Érdekes volt látni azt az átmenetet, amely bennük végbement egy óra leforgása alatt: ahogyan a picit távolságtartó magatartás átalakul nyitottsággá, az abszolút elfogadássá. A foglalkozások vége felé felajánlottuk a gyerekeknek azt a lehetőséget, hogy megismerkedhessenek Majával, aki tapintással ismerkedik. A végén körbevették és megölelték őt. Számomra ez óriási visszaigazolása volt annak, hogy egy óra alatt mekkora változást értünk el. Az előadások nem csak verbális formában zajlottak, voltak szaglásra és tapintásra alapuló feladatok, sőt Maja speciális botját is kipróbálhatták a gyerekek. Nagyon tág témában készítettek alkotásokat, nagyon szép munkák születtek – mondta Bilicki Mónika, aki hozzátette, ezúton is köszöni előadótársai nevében a tanároknak és a diákoknak azt, hogy ilyen módon is gazdagították a programot.
A kiállításon vendégként tiszteletét tette Rigó Pál Zsófia, a Magyar Nemzeti Tanács alelnöke.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Csoportkép a foglalkozás vezetőivel (Juhász Erzsébet Könyvtár)