A Topolya Község Művelődési Háza berkeiben működő Mosolycsalók gyermekszínjátszó csoport a már meglévő mellett idén októberben két új, egy idősebb és egy fiatalabb korosztályt felölelő színicsoporttal kezdte meg működését. A szeptemberi tagtoborzás sikeresnek bizonyult, ugyanis tizenhét új tag kezdte meg szárnyainak bontogatását az amatőr színjátszás terén. Jankovics Andrea, a három színjátszó csoport vezetője az idei évad terveiről, valamint a két új csoport megalakulásáról mesélt lapunknak.
– Topolya Község Művelődési Háza igazgatónőjével, Csípe Tímeával és Crnkovity Edittel, a Mosolycsalók alapítójával beszéltük meg közösen a másik két csoport létrehozását, mivel a Mosolycsalók immár 11 éve létezik. Indítottunk egy csoportot a kicsiknek, a 7–9 éves korosztálynak Liliputi Mosolycsalók néven; a jelentkezők közül négyen a haladó csoportba, tehát a Mosolycsalókhoz kerültek, amelybe a 10–15 éves gyerekek járnak, míg a középiskolás, Fosszilis Mosolycsalók elnevezésű színjátszó csoportban hatan vannak. Nagy vágyam volt, hogy egy igazi kisfelnőtt-csapatot indítsak, mert a mai fiataloknak nagyon nagy szükségük van arra, hogy az iskolai tevékenység és a baráti társaság mellett kapaszkodót találjanak, ami boncolgatja a lelkivilágukat. Arra csak kevesen gondolnak, hogy ebben az iszonyatosan rohanó világban egy picit próbáljunk lelassítani, a másik szemébe és lelkivilágába nézni – ha ezt megtesszük, rájövünk arra, hogy mindannyian egyformák vagyunk, de ha nem is egyforma problémákkal küzdünk, akkor nagyon hasonlókkal. Azáltal, hogy más bőrébe bújnak, fejlődnek is.
Milyen előadásokat láthat majd a közönség?
– A Liliputiakkal még a játszás és az utánzás folyamatában vagyunk. Nagyon örülök annak, amikor végighallgatnak egy hosszabb mesét, és elmesélik, hogy mit is hallottak. Észrevételeim szerint a kisebbeknél a szövegértéssel általában gond van, ami a rohanó életmódnak tulajdonítható, ugyanis nem feltétlenül hallanak mesét esténként. A mese fontosságára hívnám fel minden szülő figyelmét. Mindenképpen mesélni kell a gyereknek, hogy a szövegértésük, a figyelmük fejlődjön, a világnézetük kitáguljon, illetve a szókincsük bővüljön. Tehát a picikkel egy állatmesét fogunk megcélozni, még keresem, hogy számukra melyik lenne a legmegfelelőbb, ugyanis még ismerkedünk, hangolódunk egymásra. Már tanultunk dalocskákat is. Játszva próbálom rávezetni őket a munka folyamatára. Egy rövidebb összeállítást fogunk készíteni. A Mosolycsalókkal, akik már tapasztaltabbak, Ivo Andrić Aska és a Farkas című novelláját Zalán Tibor átiratában dolgozzuk fel Kucsera Géza zenéjével, mivel a gyerekek ragaszkodtak ahhoz, hogy musicalt csináljunk, ha már tavaly az Óz, a nagy varázsló is az volt. A középiskolásokkal egyelőre szövegeket keresünk és olvasunk, a próbákra mindig hozok egy novellát. Mély munkafolyamat vette kezdetét: nemcsak a szövegekben merültünk el, hanem az önismeretre, tudatosságra, helyzetgyakorlatra, beszédtechnikára és a koordinációs gyakorlatra is nagy hangsúlyt is fektetünk. Szerintem majd egy szövegen keresztüli, kicsit lélekbúvár előadást készítünk majd.
Az idei évadban terveznek szemléken részt venni?
– Márciusban kezdődnek a különböző szemlék. Ami a Mosolycsalókat, tehát az általános iskolásokat illeti, már kaptak meghívásokat. A legkisebbekkel ebben az évben nem tervezünk szemlére menni, de azért majd megmutatjuk magunkat. A középiskolásokat szeretnénk minél több helyre eljuttatni. Ott van az amatőr szemle is, legújabban a diákszínjátszó körök is beneveznek, nem titkolt szándékom oda is eljuttatni őket, illetve szeretnénk majd a KSZV-n is részt venni.
Milyen visszajelzéseket kap egy-egy próba után?
– Azt szeretem a legjobban, amikor nem szeretnének hazamenni, akkor tudom, hogy jó volt, amikor meg rohannak, akkor tudom, hogy nem volt épp a legjobb a hangulat, de az idén az utóbbi még nem történt meg. Amikor látom, hogy nekik is annyira fontos, mint nekem, akkor érzem, hogy valamit jót csinálunk – nyilatkozta Jankovics Andrea.
Nyitókép: Tavaly az Óz, a nagy varázslót mutatták be