2024. szeptember 5., csütörtök

Partifecske-akció

Nagyvölgyön tartottak önkéntes munkaakciót a környezetvédők és a cserkészek

Nagyvölgy neve leginkább arról ismert, hogy ez az első vajdasági település, amely teljesen elnéptelenedett. Évente egyszer tartanak itt búcsút, emellett a környezetvédők is számontartják ezt a helyet. Most hétvégén kavillói önkéntesek egy csapata, a topolyai Arcus Környezetvédő Egyesület aktivistái és a gunarasi 55. Számú Bodnár Gábor Cserkészcsapat tagjai tartottak itt munkaakciót. Ennek keretében a partifecskék számára alakítottak ki fészkelésre alkalmas helyet, valamint facsemetéket ültettek. Az akció szervezője, a kavillói Borsos József arról számolt be lapunknak, hogy már régebb óta tervezték ennek az akciónak a megvalósítását.

–A partifecskék több mint tíz éve eltűntek Nagyvölgy és Kavilló határából, ezért szerveztük meg ezt az akciót. Ennek keretében az út mellett lévő löszdombokat lenyestük, és fészkelésre alkalmas felületet alakítottunk ki. Az akció célja, hogy a partifecskék visszatérjenek erre a tájra, és jó lenne, ha visszatérésük után fészkelnének itt. Egyébként nagyon sokszínű a madárvilág Nagyvölgyön, és sok ritka madarat láthatunk. Pl. fészkel itt az európai szalakóta is, amelyeknek az Arcus fészkeket helyezett ki, illetve gyurgyalagokat is megfigyelhetünk – mondta el Borsos, majd arról is szólt, hogy az akcióban sok gyerek is részt vett. Ezzel az volt a céljuk, hogy felhívják a legfiatalabbak figyelmét a környezetvédelemre. Az akció keretében faültetésre is sor került, kb. 30 őshonos nyárfacsemetét ültettek el. A szervező ennek kapcsán elmondta, hogy törekszenek az őshonos fák telepítésére, mert ezek vonzzák az őshonos élőlényeket. Borsos kiemelte, hogy ez volt az idei első akció, de az év során továbbiakat is fognak szervezni, és igyekeznek a környező településeket is bevonni a kezdeményezésbe.

A munkaakció keretében aktív madárvédelmi tevékenység valósult meg – számolt be lapunknak Sihelnik József, az Arcus ornitológusa.

–Kishegyesi tapasztalatok alapján azt tudom mondani, hogy ha egy mélyút vagy egy löszfal partját megfelelően megássuk, akkor az alkalmas lehet a költésre a partifecskék számára. Ez a madár, sajnos, egyre ritkább vidékünkön, egyrészt mert kevés a fészkelőhelye, másrészt hatnak rájuk azok a tényezők, amik a füstifecskékre is, és globális szinten csökken az állományuk. A partifecskének nagyon fontos a megfelelő élőhely, ezek pedig a löszfalak, homokbányák falai. Minden évben új járatokat készítenek, viszont ha nincsen egy megfelelően nagy fal, akkor egyik évben tud költeni, de a következő évben akár egyetlenegy pár sem lesz azon a területen. Vidékünkön a partifecskék azt követték, ahogy az emberek bányászták ki a löszt, és mindig keletkeztek új partvonalak. Manapság már nem igazán használnak löszt az emberek, ezért a legtöbb élőhely benövényesedett, ami nem megfelelő a számukra – mondta el Sihelnik, majd hozzáfűzte, hogy ha mesterségesen megássuk számukra a falat, akkor meglepő módon olyan helyeken is megjelenhetnek, ahol nem is számítanánk rá. Nagyvölgy egy megfelelő hely, ezért az ornitológus szerint esélyes, hogy a partifecskék elfoglalják a hétvégén kialakított partszakaszokat.