2024. november 22., péntek

Tojásfestési trendek

A pacséri Laki Elvira hímes tojásai nemesítik az ünnepi asztalt

Laki Elvira évekkel ezelőtt kezdett el hobbiszinten foglalkozni a húsvétitojás-festéssel, tíz éve fúrt-hímzett példányok is kikerülnek a kezei közül, és oklevelekkel is elismert „mesteri” szintre fejlesztette a „tudományát”. Mára a tojásfestés és -hímzés terén kialakította a saját, felismerhető egyéni stílusát. Ötvözi a szebbnél szebb magyar népművészeti motívumokat, a tojásdíszítési technikákat. Színvilága élénk, mégsem hivalkodó, a szem számára vonzó árnyalataiból és formáiból saját nőies eleganciája árad. Az ember azt hinné, hogy már nem lehet ezen a területen valami újat kitalálni, ugyanakkor Elvira alkotói lendülete évről évre meg tud újulni, legutóbb például babarózsaszín, ezüst és arany árnyalattal lepte meg vásárlóit.

– A fehér mintával piros vagy bordó alapszínre díszített tojás az, ami évről évre a legnépszerűbb, és ami iránt folyamatosan a legnagyobb a kereslet. Ugyanakkor elsősorban az ezüst, sőt az arany árnyalatra festett alapszínek is egyre népszerűbbek. Emellett minden évben próbálkozok valamilyen újdonsággal is, tavaly például első alkalommal babarózsaszín alappal, ami iránt az idén komoly érdeklődés mutatkozott. Továbbra is kedvelt a királykék matt alapszín fehér motívumokkal, ami a végén kékfestő stílusvilággá olvad össze. Ami a zöldet illeti, egy igazi fűzöld festéket vadászok egy ideje, egyelőre csak olajbogyó árnyalatra találtam rá. Készítek fekete alapszínű tojásokat is, amit fehér vagy színes mintázattal díszítek. Az alapötleteket az internetes felületekről lesem el, de nem szoktam egy az egyben felhasználni, hanem ötvözöm a saját elképzeléseimmel – kezdte a beszélgetést a húsvéti hímes tojás oklevelek kötegével elismert pacséri szakértője, majd arról is szólt, hogy a „természet” is szolgál alapszínekkel. Az egyik falubeli baromfiudvarban ugyanis barnás-karamellás színárnyalatú tojásokkal ajándékozzák meg a gazdájukat a tyúkok, amiket Elvira örömmel ki is díszít.

– Kacsatojásokat is díszítek, ezeket a tojásokat a tisztítást-kifújást követően fehérítővel még tovább kezelem. Ez utóbbiakat rózsaszín és kék mintákkal díszítettem, és némelyike olyan hatást kelt, mintha kötött csipkét ragasztottunk volna rá. Az internetről lelesett formavilágot alapul véve például pávatoll-, tavaszivirág-mintával, rügyező ágakkal is díszített tojásokat készítek. A dekupázs technika is közkedvelt. A címeres tojásokat folyamatosan keresik, sokan viszik ki őket külföldre ajándékként, elsősorban a Bécsben dolgozók, sőt Svájcba is kerül ki az idén – hallhattuk, mint ahogy azt is, hogy nem mindegy, mennyi ideig szárad egy alapfesték.

– Az akril számomra a legkedveltebb, hiszen a zománcfestékkel összehasonlítva jelentősen gyorsabban szárad, illetve a színek teltsége, árnyalati szépsége miatt. Erre kerül rá a magyar népművészeti motívumokból merített mintázat, virágminta vagy valami más, amit a lendület kihoz a kezemből. A libatojások esetében – a méretük miatt is – különleges díszítésben gondolkodom általában, és a festés mellett csiszolom, csipkézem is őket – hallhattuk Elvirát, akinek a munkáit a bácskossuthfalvi Tavaszi zsongás kiállításon is meg lehetett tekinteni, vásárolni, illetve a pacséri húsvéti vásáron, valamint nagy lendülettel készül az előttünk álló topolyai húsvéti vásárra és a MIRK-re is, melyet Bajsán szerveznek meg hamarosan. A MIRK-en csipkézett libatojásokkal vesz részt, az idén is vallásos motívumokkal, Jézus-portréval, az imádkozó kéz, a békegalamb üzenetével díszítettekkel. Laki Palatinus Elvira alkotásaiban nemcsak a húsvéti vásárokon, hanem a Facebook közvetítésével is lehet gyönyörködni.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás