2024. július 20., szombat

Érik a málna és a szeder

A kánikula aszalja a gyümölcsöt a pacséri Balunović család ültetvényén is

A gyümölcsészek tapasztalata alapján az idén legalább két héttel, esetenként egy hónappal korábban virágoztak a fák és a bokrok, emiatt hamarabb kezdett el beérni a termés, és ezzel együtt a szüret is jóval előbb indult meg. Erről a tapasztalatáról számolt be a pacséri Balunović Igor is, aki családjával három helyszínen gondozza a 4500 töves málna- és 300 töves szederültetvényét. Elsősorban háznál, illetve a szabadkai tejpiacon várják a vevőket.

– Az idei termés nagyon szép reményekkel kecsegtetett, de sajnos az elmúlt napok kánikulája elkezdte aszalni már a töveken a gyümölcsöt. Ez egyelőre mintegy 30%-os terménykiesést hozott. Hiába a napközbeni intenzív locsolás, a minapi kiadós zápor, a gyümölcs nem fejlődik ki megfelelően, és emiatt összefonnyad. Ezért a jövőben a nap sugaraitól takaró, árnyékoló háló nélkül nem lesz kivitelezhető a málna- és szedertermelés, mert leégnek úgy a gyümölcsök, mint a rügyek és a levelek – tudtuk meg Balunović Igortól. Elmondta azt is, hogy kétféle málnája – a polka (folytontermő) és a polana – eddig alkalmazkodni tudott a Kárpát-medence és szülőfaluja klímájához, de ez az év újabb tapasztalatokat, azaz kihívásokat is hozott magával.

– A szüret idején nem volt dolgunk betegségekkel. A korábbi évekhez hasonlóan kizárólag áztatott csalánnal öntöztük a töveket, ami egyben levéltrágya, és a tetvek ellen is hatásos permetszer. A málna számára az ideális hőmérséklet a 25–30 Celsius-fok, és nem igazán tűri a trópusi napsütést. Vagyis, egy-két napig még kibírná, de amikor napokon át nem enyhül az időjárás, az nem tesz neki jót. A szeder esetében is nagyjából ugyanez a helyzet. Azt tudjuk ebben a szituációban tenni, hogy a szép, lédús szemeket külön válogatjuk, és azt csomagoljuk be a vevőknek eladásra, amelyek viszont megszenvedték a tűző napot, azokat feldolgozzuk lekvárnak, szörpnek, illetve mélyhűtőbe tesszük – hallhattuk a pacséri termelőtől, aki hozzátette azt is, hogy nem nagytermelők, nem érinti őket a málna nagybani felvásárlási ára. Arra törekszik családjával, hogy a termeléstől a feldolgozásig – minimális külső segítséggel – maguk oldják meg a munkát, ami után a gyümölcsöt fogyasztó és feldolgozott formában is – lekvárként, szörpként és likőrként – árusítják.

– A málna és a szeder közkedvelt gyümölcs, és bizonyítottan számtalan egészségügyi jótékony hatással fogyasztható. A piaci kereslete nem csökken, és szerencsére megtaláltuk a vevőkörünket. Ezeknek a gyümölcsöknek az eladási ára 600 dinár kilónként, és mi még mindig olcsóbban adjuk, mint a boltok, ahol ezekben a napokban 500-600 dinárba kerül 300 gramm gyümölcs. Múlt évben 2 tonna málnát és 2 tonna szedret szüreteltünk, az idén, ebben a pillanatban ennek a mennyiségnek a felénél tartunk. A korábbi években októberig szüreteltük az egész évben termő málnafajtát, amennyiben viszont továbbra is ilyen időjárás lesz, sajnos sokkal korábban végződik a szüreti idő, hacsak nem lesz az ősz csapadékos. A betakarításnál alkalmazunk segítséget, de senki előtt nem titok, hogy mekkora kihívás megbízható munkaerőt találni manapság, még ha tisztességesen meg is van fizetve – mondta a pacséri málna- és szedertermelő. Balunović Igor végül azt is hozzátette, hogy a nehézségek ellenére eddig nincs oka panaszra. De hogy ennek az évnek végül mi lesz a kalkulációja, az csak a szüret végén derül ki.

Balunović Igor (Kazinczy Paszterkó Diana felvétele)

Balunović Igor (Kazinczy Paszterkó Diana felvétele)

Nyitókép: A málnaszemek az elmúlt napok extrém kánikulájában még a szomszédos ház árnyékában is megaszalódtak (Kazinczy Paszterkó Diana felvétele)