2024. július 29., hétfő

Az ombudsmanok szerepéről szerveztek tanácskozást

Kerekasztal-beszélgetést tartott a Vajdasági Magyar Jogász Egylet Topolyán

Topolyán tartották meg szombaton a Vajdasági Magyar Jogász Egylet (VMJE) által szervezett kerekasztal-beszélgetést, mely Az ombudsmanok szerepe az emberi jogok védelmében címet viselte. Jelen volt többek között Nyilas Mihály, a tartományi ombudsman nemzeti kisebbségekkel megbízott helyettese, egyben a VMJE elnöke, dr. Bándi Gyula, az anyaországi Alapvető jogok biztosának hivatala képviseletében, a jövő nemzedékek érdekeinek védelmét ellátó biztos helyettese, Miladin Nešić, topolyai községi ombudsman, valamint Szakállas Zsolt, a Tartományi Képviselőház főtitkár-helyettese.

Miladin Nešić nagy megtiszteltetésnek nevezte, hogy éppen Topolyát választották helyszínként. Szeretnék megosztani tapasztalataikat, elsősorban a fiatalokkal, akik szép számban megjelentek. Nem titkolt cél természetesen az ombudsman intézményének népszerűsítése, a polgári jogvédő szerepkörének ismertetése volt.

Dr. Bándi Gyula elmondta, hogy Magyarországon az ombudsman egy országgyűlési intézménynek számít. Az országgyűlési biztost és a helyetteseit kétharmados többséggel az országgyűlés választja, mégpedig nem a jelenlévők, hanem az összes képviselő kétharmadával, ami azt mutatja, hogy nagyon nagy a jelentősége. Nyilas Mihály rámutatott, hogy immáron hét éve működik sikeresen a Vajdasági Magyar Jogász Egylet, amely a vajdasági magyar jogászokat tömöríti.

Tóth Péter felvétele

Tóth Péter felvétele

A szombati kerekasztal-beszélgetés témája a polgári jogvédő intézménye volt Szerbiában és Magyarországon. Az itteni és a magyarországi tapasztalatokba is betekintést nyerhetek a megjelentek. Nyilas egyben a tartományi ombudsman nemzeti kisebbségekkel megbízott helyettese is, és elmondta, hogy évente hétszáznál több különböző jellegű panasszal keresik fel hivatalukat az emberek. A VMJE kezdeményezője volt a jogászösztöndíj-programnak is. Ez azt célozza, hogy a magyar ajkúak közül is többen tanuljanak jogásznak. Az ilyen és ehhez hasonló kerekasztalok pedig azt is szolgálják, hogy a fiatalok eljöhetnek, megismerkedhetnek egy-egy területtel, egy-egy olyan munkafeladattal, amilyen a jövőben rájuk hárulhat. Az egész Vajdaság területéről mintegy 40 fiatal jogász vett részt a beszélgetésben. Az Újvidéki Jogi Karon voltak olyan évek, amikor nem tehették lehetővé, hogy magyar anyanyelvükön felvételizzenek a hallgatók, de végül aztán ezt a problémát is sikerült jogi eszközökkel megoldani. Jogászi végzettséget igénylő munkakörökben számos betöltetlen állás van, a fiatalokat Nyilas arra bíztatta, pályaválasztás esetén tartsák ezt szem előtt.

Szakállas Zsolt, a Tartományi Képviselőház főtitkár-helyettese kiemelte, hogy a jogász szakma népszerűsítése mellett, a már a szakmában dolgozók közötti kapcsolatok erősítése céljából is fontos az ilyen jellegű tanácskozások megszervezése. Az ombudsman legfontosabb szerepe, hogy tudásával és tekintélyével segítsen a polgároknak, amennyiben felkeresik. Ezek nagy része közigazgatási ügyekre vonatkozik, de más kérdésekben is, ahol tud, segít. Nem maga oldja meg a problémát sok esetben, viszont senki nem távozhat az ombudsmantól úgy, hogy ne kapjon útbaigazítást azzal kapcsolatban, hogy kihez kell fordulnia.

Nyitókép: A jogászszakmában dolgozók közötti kapcsolatok erősítése is a célok közt szerepelt (Fotó: Tóth Péter felvétele)