Nagycsaládosként a szülőföldön történő eredményes boldogulás kérdését taglalva szervezte meg szombaton tanácskozását és kerekasztal megbeszélését Itthon, együtt, veletek! címmel Topolyán a Kárpát-medencei Családszervezetek Szövetsége és a helyi 3+ Nagycsaládosok Egyesülete, a Nemzetpolitikai Államtitkárság, a Magyar Nemzeti Tanács, és a topolyai önkormányzat támogatásával. A 85 anyaországi és külhoni: délvidéki, erdélyi, felvidéki és kárpátaljai családszervezet részvételével megtartott találkozón Koncz Zsófia, családokért felelős államtitkár biztosította Magyarország Kormánya támogatásáról közösségünk alappilléreit, a családokat.
- A már meglévő családtámogatási rendszer és formák fejlesztésében, bővítésében számítunk a családszervezetek javaslataira, ezért is fontosak az ilyen topolyaihoz hasonló találkozók. Az anyaországban és határon túl is a gyermekvállalási hajlandóság egyik kulcskérdése, hogy állami szinteken, de helyben is megkapják a családok a szilárd hátszelet. Magyarország Kormánya felelősséggel tartozik a határon túli magyarságért a Kárpát-medencén kívül is, és az az egyik feladata, hogy elősegítse a családok szülőföldön való boldogulását. Valamint, hogy előmozdítsuk a családszervezetek egymással és az anyaországgal történő együttműködését. Ennek a topolyai rendezvénynek is ez az egyik célja – hangsúlyozta egyebek mellett az államtitkár asszony, aki arról is szólt, hogy az Anyasági támogatást a 2018-as bevezetése óta 56 ezer külhoni magyar család igényelte, ebből 4943 kérelem érkezett Vajdaságból, a fiatalok életkezdési támogatását pedig vidékünkről 5026-an igényelték. A balatoni Erzsébet táborokban idén nyáron több, mint hatszáz vajdasági gyermek nyaralt.
Dr. Pásztor Bálint a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke kitért arra, hogy a demográfiai kérdések, a családpolitika szerte a világban a legfontosabb kiindulópontja a döntéshozóknak.
- A gazdaságot, a mezőgazdaságot, az oktatást érintő fejlesztések értéke összefügg a gyermekek születési számával. A VMSZ programja, az MNT támogatásai, a tartományi szervek, a községi önkormányzatok kedvezményei igyekeznek azt elősegíteni, hogy szülőföldön lehessen boldogulni, a Prosperitati Alapítvány támogatásai közvetve valójában a családpolitikát szolgálják. Az a nemzettársunk, aki a mai világban több gyermeket vállal, az sokat tesz a megmaradásunkért, ezért pedig tisztelet, és köszönet jár – mondta egyebek mellett Pásztor Bálint, aki kitért arra is, hogy a szerb parlament hétfőn napirendre tűzi a 2024 január 1-je után született gyermekek támogatását szolgáló szülői pótlék jelentős növeléséről szóló törvényt, aminek a kidolgozásában Magyarország családtámogatási formája is példával szolgált.
Fremond Árpád, az MNT elnöke kiemelte, hogy a délvidéki magyar családok részére az oktatás, a kultúra, az írás és a nyelv használat, valamint a tájékoztatás területén tud hátszelet adni a nemzeti tanács, a szerbiai tartományi és országos szervek, de első sorban Magyarország Kormányának köszönhetően.
Anyaországi támogatásnak köszönhetően a legkisebbek számára megszerveztük a Ringató foglalkozást a tömbben és a szórványban is, a Kerekítő foglalkozásokat pedig a Szekeres László Alapítványon keresztül bonyolítjuk le. Felépítettük Szabadkán a Vackor Magyar Iskoláskor Előtti Intézményt, a hajdújárási kihelyezett tagozat mellett azon dolgozunk, hogy heteken belül Újvidéken is beinduljon egy újabb óvoda – mondta többek között Fremond Árpád, aki ismertette az MNT többi, a családokat támogató programját is.
Márton Zsuzsánna, a KCSSZ elnöke köszönetet mondott az MNT-nek, hogy a szervezet Összetartozunk elnevezésű, augusztusban Adán megtartott második táborát támogatta.
- Minden támogatás, könnyítés mellett létfontosságú a családok tisztességes megélhetésének a biztosítása, és hogy az édesanyák minél hamarabban vissza tudjanak térni a munkaerő piacra. Sokaknak a gyermek-elhelyezés körül akadnak gondjai, ezért tagszervezeteinkkel síkra szállunk egy olyan bölcsődehálózat fejlesztéséért, amely a születés utáni hónapoktól segíti a gyermekek intézményes rendszerbe való integrálását Magyarországon de az egész Kárpát-medencében is – tette hozzá többek között a KCSSZ elnöke.
A rendezvényen megjelent vendégeket Cservenák Kancsár Izabella, a házigazda szervezet igazgatóbizottságának az elnöke köszöntötte, majd Szatmári Adrián, Topolya község elnöke mondott üdvözlőbeszédet. A konferenciát követően Itthon, együtt, veletek! címmel kerekasztal beszélgetés kezdődött, amelyben Juhász Bálint, a tartományi képviselőház elnöke - aki maga is nagycsaládos - osztotta meg tapasztalatait, mellette Tarpai József, a Kárpátaljai Magyar Nagycsaládosok Egyesületének az elnöke, ft. Szőllősi Tibor atya, Jurcsák Turcsányi Tímea topolyai, élelmiszeripari mérnök, vállalkozó is felszólalt, a beszélgetést Hideghéthy Andrea felvidéki szerkesztő-újságíró vezette. A kerekasztalt megelőzően tartotta meg a KCSSZ az őszi közgyűlését, ami alkalmával az adai Tűzsziget Tisza Menti Nagycsaládos-egyesület 95. tagszervezetként felvételt nyert a szövetséghez.
Nyitókép: Az Itthon, együtt, veletek! tanácskozás és kerekasztal megbeszélésen részt vevő szervezetek képviselői (Ótos András felvétele)