Juhász Erzsébet (1947–1998) topolyai születésű író A régi ház című meséjét papírszínházi formába öntve igyekszik múlt év decembere óta megismertetni a gyermekekkel magyar, szerb, szlovák és ruszin nyelven Topolya Község Múzeuma. Június végéig Bácska és Bánát 20 tanintézménye 68 csoportjához jutott el a tájolási programnak köszönhetően a mese, amit mintegy 1500 gyermek láthatott tartomány szerte. A magával ragadó képi világot Csernik Attila illusztrálta, a tapintható formavilágát pedig az intézmény régiségei adják. Ez már önmagában is sikertörténet, az pedig még inkább hozzájárult a projektumban résztvevők öröméhez, hogy a minap A régi ház és vele együtt Topolya Község Múzeuma az ICOM Magyarország rangos szakmai elismerésében részesült. A díjat Budapesten adták át a 22. Országos Múzeumpedagógiai Évnyitón és Konferencián, a Petőfi Irodalmi Múzeumban. A Múzeumok Nemzetközi Tanácsa (International Council of Museum – ICOM) Magyar Nemzeti Bizottsága különdíját Vastag Gazsó Hargita múzeumpedagógus, a projektum vezetője vette át dr. Sári Zsolt elnöktől.
Pénteken a múzeumban tartottak összejövetelt az alkotókkal, akiknek Vastag Gazsó Hargita mondott köszönetet. Kiemelte, a projektum három intézmény, a múzeum, a Juhász Erzsébet Könyvtár és Topolya község Művelődési Háza munkaközösségének együttműködésével és sok külsős segítségével jött létre.
– A mese adaptációjában Juhász Erzsébet és Csernik Attila fia, Előd segített, valamint fordítók, lektorok, dizájnerek, asztalos és más külsős segítségre is számíthattunk. Jelenleg igyekszünk rajzfilmet készíteni Juhász Erzsébet meséiből, Csernik Attila illusztrációival. A hangzó anyagot már felvettük a Kodály Zoltán Magyar Művelődési Központban működő Aurora Beszédművészeti Műhely közreműködésével, a történetekhez Szabó Vilmos topolyai diák kölcsönzi a hangját, akit Molnár Krekity Olga készített fel. Folyamatban van a mesékhez köthetően más ötletünk kidolgozása is, amelyhez Csernik Attila jóvoltából Juhász Erzsébet több személyes tárgyát is elkaptuk. Ehhez majd jól jön az a pénzjutalom is, ami a díjjal együtt járt – ismertette Vastag Gazsó Hargita, mint ahogy azt is elmondta, hogy a topolyai múzeumnak ez a harmadik múzeumpedagógiai különdíja, négy éve pedig elnyerték az év kiállítása elismerést is.
RÉGI TÁRGYAKAT, FOTÓKAT KERESNEK
Juhász Erzsébet édesapjának, Ferencnek az egykori vegyeskereskedése a régi piac és a vasútállomás között félúton, a Topolyai Alapfokú Zeneiskolával szembeni házban működött. Az írónő Sólyomszemnek nevezi apukáját a meséjében, aki a szeme sarkából is kifürkészte a gyanús szándékú kis vásárlókat. Juhász Ferenc leleményes ember volt, mert kezdetben nem volt elegendő áruja, és fűrészporral kitömött, szép díszes dobozdekorációval azt a látszatot keltette, hogy roskadoznak a polcai. Amikor pedig valaki olyan portékát kért, amivel nem rendelkezett, akkor azt mondta, hogy sajnos éppen most fogyott el. Habár az üzlet az államosítási folyamattal elveszítette eredeti tulajdonosát a második világháború után, a topolyaiak köztudatában továbbra is Juhász-boltként maradt fenn. Most a boltban készült régi fotók és az ottani bútorok, tárgyak felkutatásában kéri a lakosság segítségét a múzeum.
Nyitókép: A régi ház című papírszínházi projektum alkotói (Kazinczy Paszterkó Diana felvétele)