2025. január 14., kedd

A tűvel, cérnával fennmaradt örökség

A Tarka Virág kézimunkacsoport ajándéka a bácskossuthfalvi református egyháznak

A bácskossuthfalvi Ady Endre Művelődési Központ Tarka Virág kézimunkacsoportja méltó módot tett pontot a múlt évre és a fennállásának 20. évfordulóját jegyző ünnepségsorozatra azzal, hogy kunhímes kézimunka-kollekcióval ajándékozta meg a helyi református egyházat. Az igényesen és ízlésesen elkészített, templomba szánt darabokat 2024 egyik utolsó  istentiszteletén nyújtották át ünnepélyes keretek között. Tímár Gabriella, az Ady Endre MK elnök asszonya elmondta, hogy a kézimunkacsoport és a református egyházközség példaértékű együttműködését a helyi közösség is támogatta.

A kunhímzés emlékeztet a gyökerekre, a származásra (Ady Endre MK)

A kunhímzés emlékeztet a gyökerekre, a származásra (Ady Endre MK)

– A falunkat betelepítő ősök 1786-ban a Nagykunságból magukkal hozták a tárgyi és szellemi kincseiket, amelyeket már itt hasznosítottak Ómorovicza pusztán, ahol új otthont teremtettek maguknak. Ezekből a kincsekből maradtak fenn dolgok, és volt, amit újra kellett tanulnunk, felélesztenünk. Többek között ilyen a kunhímzés. Az Ady Endre Művelődési Központ Tarka Virág kézimunkacsoportja vállalta még 2011-ben, hogy feléleszti és ismét élő hagyománnyá teszi a kunhímzést falunkban. Ehhez a karcagi Nagykunsági Népművészek Egyesületétől és a több településen is aktív Kézműves Örökség Egyesülettől kaptunk segítséget, az együttműködés ma is megmaradt, és reményeink szerint a jövőben is folytatódik. A kézimunkacsoportunk tagjai azóta is varrják, hímzik a kun motívumokat. Készülnek a szebbnél szebb emléktárgyak, díszpárnák és terítők, sőt függönyök is. Vidékünkön ez egyedinek számít, ugyanis csak néhány település kézimunkacsoportja varr kun motívumokat – tudtuk meg Tímár Gabriellától, aki arról is mesélt, hogy a csoportban aktív asszonyoknak a Nagykunságot bejárva volt szerencséjük megtekinteni a református templomokat, amelyeket többek között a kunhímzéssel készült kézimunkák is díszítették.

– Látva a Nagykunság református templomainak textíliáit, elhatároztuk, hogy a mi falubeli templomunkat is öltöztessük kunhímes díszbe, emlékezve ezzel is a gyökereinkre, a származásunkra. Az ötletet tett követte, felkértük a helyi közösséget és a református egyházat, legyenek partnerek ebben a kezdeményezésben. A kézimunkacsoport készítette a szabást, mintatervezést, drukkolást és a hímzést, a helyi közösség megvásárolta az anyagot, a református egyház pedig a szükséges fonalat. A 28 darabos kunhímes kollekció Bece Angéla, Bedzsula Lídia, Daku Katalin, Juhász Anna, Lovas Etelka, Kasza Szilvia, Seffer Katalin, Tapiska Erzsébet és Torok Márta nevét dicséri. A kunhímzés megtalálható a Szellemi Kulturális Örökség Nemzeti jegyzékében is – tette hozzá a központ elnök asszonya, aki kiemelte, hogy a kollekció összefogással és szeretettel készült, ezért bízik abban, hogy az összetartozás jelképe lesz.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Csáti Szabó Lajos református lelkipásztor átveszi a hímző asszonyoktól a kollekciót (Ady Endre MK)