Nagy múltú a topolyai Arcus Környezetvédő Egyesület, hiszen 1988-ban a gimnázium tanulóinak kezdeményezésére kezdte meg működését az Ifjúsági Szövetség szakcsoportjaként, 1991-ben pedig önálló civil szervezetté vált. Arcusosnak lenni tekintélyt jelent, jeles közéleti személyiségek, ismert szakemberek fiatalkori szárnypróbálgatásai is az egyesülethez köthetők. Több mint száz tagja van ma is, különböző szakcsoportok alakultak és működnek. A madarász szakosztály kiemelkedően aktív, ahogyan Miklós Csongor, az egyesület alelnöke fogalmazott egyik nyilatkozatában, olyan tevékenyek, hogy az szinte „bosszantó”.
Nem kis szakmai elismerésnek tekinthető, hogy a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület is együttműködő partnerként tekint a topolyai madarászokra. A nemzetipark-igazgatóságokkal és más civil szervezettel együttműködve 2004 óta rendezik meg a Sasszinkront, az itt telelő ragadozó madarak éves számlálását. A felmérés során a sasokon kívül valamennyi nappali ragadozómadár-faj és a túzok egyedeit is számba veszik. Az Európai Unió által támogatott PannonEagle LIFE projekt keretében 2018-ban a Magyarországgal határos országok természetvédelmi szervezetei és szakemberei is csatlakoztak, az egész Kárpát-medencére kiterjesztették a projektet. Az Arcus madarászai 2022-ben csatlakoztak a madárfelméréshez.
Sihelnik József, a madarász szakcsoport vezetője elmondta, január végén végezték el a felmérést, mely kiterjedt a Topolyától északra eső területrészre és a Krivaja-patak völgyrendszerére. A vízimadarak számlálását is elvégezték. A Szerbiai Madártani és Madárvédelmi Egyesület 2011 óta koordinálja hazánkban a Nemzetközi Vízimadár-szinkront, melyet nemzetközi szinten a Wetlands International irányít, és minden évben rendszeresen megszervezi. Az Arcus madarászai 2012 óta részt vállalnak az országos felmérésből. A Topolyai-tavat, a Krivaja-patak völgyeit Györgyéntől a topolyai, bajsai, kishegyesi szakaszt érintve Szeghegyig, valamint a Bácskossuthfalvi-tavat sikerült felmérni.
Sihelnik József közölte, a felmérés egy állapotot jelent, de a jövőben is megfigyelik a madarakat. A ragadozó madarak esetében a parlagi és a réti sas állt a fókuszban, ezenkívül a többi fajt is megfigyelték. Zentagunarasnál kerecsensólyompár fészkel, valamint megtalálható az egerészölyv, vörös vércse, kékes rétihéja és a karvaly is. A vízimadarak esetében legnagyobb számban a tőkés réce van jelen, ezenkívül a csörgő réce, fütyülő réce, nádi sármány, daru, szárcsa, vízityúk, bütykös hattyú és szürke gém is megfigyelhető. Pár évvel ezelőtt észlelték először a bütykös ásóludat, ami már rendszeresen megfigyelhető. Kis vöcsköt, nyári ludat, nagy kócsagot, barázdabillegetőt, függőcinegét, hegyi billegetőt és szalonkát is sikerült észlelniük.
![Magyar ember Magyar Szót érdemel](/static/img/pecset.png)
Nyitókép: A vízimadarak közül vidékünkön a leggyakoribb a tőkés réce (Tóth Péter felvétele)