2024. szeptember 10., kedd

A népi kultúra átörökítői

Népzenei találkozóval emlékeztek Borús Sándorra, a bajsai dallamok följegyzőjére

A hétvégén népzenei találkozóval tisztelegtek Borús Sándor, Bajsa hagyományőrző művelődési életének néhai lelkes szervezője emléke előtt.

A találkozó házigazdái, a bajsai citerazenekar és a népdalkör (Kazinczy Paszterkó Diana felvétele)

A találkozó házigazdái, a bajsai citerazenekar és a népdalkör (Kazinczy Paszterkó Diana felvétele)

A Testvériség-egység Általános Iskola tornatermében helyet kapott rendezvényen elsőként a pacséri művelődési egyesület citerazenekara és vegyes kórusa alapozta meg a jókedvet, majd a közönség a bácskossuthfalvi, a topolyai, a zentagunarasi és a gunarasi asszonykórusnak, illetve a magyarországi Kelebiáról érkezett csapatnak is tapsolhatott. Utolsó akkordokként a házigazda Testvériség Művelődési Egyesület keretében tevékenykedő Csalogány Népdalkör és Citerazenekar fellépése mellett bajsai lányok citeraszólója is felcsendült, és a helyi néptáncos gyerekek is bemutatkoztak egy dinamikus összeállítással. A találkozó névadója, a néhai Borús Sándor magyartanárként tevékenykedett Bajsán. Még a 70-es évek elején népdalgyűjtéssel foglalkozott, Végel Andrással együtt több nótafát is felkerestek a faluban, és rögzítették az előadásukat. Elsőként tekintette hivatásának a vajdasági gyermekekkel megismertetni és megszerettetni a citerát. Amíg csak az egészsége megengedte, igyekezett éltetni a népzenét és a népdal Bajsán – tudtuk meg Kókity Erikától, a bajsai művelődési egyesület elnök asszonyától.

– Kialakult egy Topolyáról, a környező falvakból és Kelebiáról érkező kis csapat ezeknek a találkozóknak a nyomán, és igyekeztünk bekapcsolni a műsorba a gyerekeket is. Újdonság az idén, hogy szólóénekes fellépőnk is volt, az a nem titkolt célunk ezzel, hogy hátha kedvet kap majd valaki egyénileg is énekelni – nyilatkozta a házigazda szervezet elnök asszonya. Az est folyamán Szabó Kocsis Zsuzsanna kápráztatta el a közönséget hangjával, aki családjával a fellépés apropóján látogatott haza a faluban élő szüleihez és a topolyai rokonsághoz.

– Elsősorban hazajövök, és ez mindig nagyon nagy boldogság. Ezt a találkozót összekötöttük a családlátogatással. Örömmel látom, hogy a népi kultúrát ápoló csoportok továbbviszik a hagyományainkat, gyakorolják azt, amit év közben megtanultak, ezzel is készülnek a Durindóra és Gyöngyösbokrétára, és mindeközben még jól is érzik magukat. Gyermekkorom óta foglalkozom népzenével, néptánccal, énekes szólistaként is színpadra lépek, de a népzenekutatás, illetve -tanítás is az életem része. Bár a hétköznapjaimat ma már más terület tölti ki elsősorban, a családom, de a népi kultúrával kapcsolatban is igyekszem frissíteni és továbbadni a tudásomat a gyerekeknek vagy felnőtt csoportoknak – mondta el Szabó Kocsis Zsuzsanna.

A IV. Borús Sándor Népzenei Találkozót megtisztelte jelenlétével Sutus Áron, a Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség igazgatója, Kisimre Szerda Anna, a topolyai Kodály Zoltán Művelődési Központ elnöke, Laczkovics Károly, a bajsai helyi közösség tanácselnöke. A közönség soraiban helyet foglalt Borús Sándor özvegye, Borús Margit a családjával. A rendezvény főtámogatója volt a Magyar Kormány, a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt.-n keresztül, Topolya önkormányzata, a bajsai helyi közösség, illetve a Satrakt.